Opatření přijatá vládou proti šíření koronavirové pandemie doléhá zvláště tvrdě na odvětví, které má v Česku silnou tradici. Sklářství se přitom sotva oklepalo z poslední ekonomické krize a v posledních letech zažívalo nebývalý rozkvět. Už nyní je jasné, že se sklárny budou s nastalou situací potýkat dlouhodoběji. Pro mnoho z nich však koronavirus může znamenat hrozbu, která je položí.

První vlaštovkou byl jeden z největších a nejstarších hráčů na českém trhu, karlovarská sklárna Moser, která už týden po zavedení opatření, 20. dubna, oznámila omezení výroby a propouštění. V první várce propustila 50 z přibližně 300 svých zaměstnanců, varovala však před dalším propouštěním v dubnu.

Hlavní odbyt pro Moser totiž tvoří cizinci, klíčové jsou pro ně asijské trhy, které byli šířením nového koronaviru zasaženy jako první. Zatímco část směřuje na export, významnou část tvoří i prodej zahraničním turistům u nás. Uzavření hranic tak nejen na tuto sklárnu tvrdě dolehlo.

Sklárna Moser
Foto: Moser
Lukáš Jabůrek - City
Foto: Moser

Do potíží se krátce po uzavření hranic dostala i sklárna Cerva Bohemia na Uherskohradišťsku. Nejprve přišla o klíčové experty, kteří do sklárny dojížděli ze Slovenské strany. Naši sousedé uzavřeli většinu svých hranic a pro zaměstnance sklárny tak vyvstal problém, kdy by se při návratu do své domoviny museli podrobit několikatýdenní karanténě.

Strání - Cerva Bohemia
Foto: Cerva Bohemia

Sklárna pak zcela ukončila výrobu na začátku dubna. Více než 70 jejich zaměstnanců zůstanou nejméně dva měsíce doma s 60 procenty svých platů. Ve sklárně by přitom neměli ani pro koho vyrábět. Drtivá většina jejich výroby míří do zahraničí.

Hranice zavřené, sklady nestačí

Další významnou sklárnou, na které omezení dolehla, je naše nejstarší stále fungující sklárna. Novosad a Syn sídlící v Harrachově. Část svých příjmů totiž získávala z turismu. Sklárnou ročně projde kolem 70 tisíc turistů, podle majitele Františka Novosada pak uzavření jejich sklárny pro turisty znamená výpadek dvou milionů za měsíc.

Rückl - sklárna
Foto: Rückl

O to smutnější je, že pro sklárnu letošní rok i díky nárůstů zakázek začal slibně. Tomu je však alespoň na čas konec. V březnu ještě vyráběla na sklad, koncem měsíce však už musela oznámit propouštění deseti procent svých zaměstnanců. Sklárna má potíže i se zahraničními odběrateli, kteří kvůli potížím ve svých zemí odmítají zaplatit.

Lasvit - Drak
Foto: Lasvit

Právě export do zahraničí je velmi důležitý pro další velké sklárny, jako je Preciosa, BOMMA, Rückl či Lasvit, dále pak pro většinu tuzemských sklářů. Podle Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR v posledních letech vývoz tvořil až 90 procent tržeb skláren. Prodeje přitom zamrzly jak u nás, tak v zahraničí. Utichl i turistický ruch, na jehož rozvoji sklárny též prosperovaly. Domácí poptávka jen těžko tento výpadek vynahradí.

Bomma - sklárna
Foto: BOMMA

Nejedná se přitom jen o výrobce užitkového skla, do problémů se dostávají i sklárny zaměřující se na výrobu plochého skla, které je v Česku nejrozšířenější. Omezit výrobu musel například největší producent, teplická AGC Flat Glass Czech. Kritickým se pro ně stalo přerušení výroby v automobilovém průmyslu.

Sklárny jako kritická infrastruktura

Pomoc může přijít od státu. Mnoho podnikatelů si však stěžuje na to, že vláda jedná zatím chaoticky a v nabízené a připravované podpoře je těžké se orientovat. Sklárnám zatím dosavadní podpora úlevu nepřináší. Využít nabízených půjček z programů COVID se zatím zdráhají. Jelikož je vývoj situace natolik nejasný, je možné, že by případné půjčky kvůli výrazným propadům tržeb nemusely splatit.

Preciosa - Flagship store
Foto: Preciosa

A úlevu nepřináší ani program Antivirus, který představilo ministerstvo práce a sociální věcí právě k podpoře firem a podniků. Na což upozornila česká Hospodářská komora. Stejně jako hutě i sklárny musí udržovat nepřetržitý provoz, případné odstavení pecí totiž znamená pro sklárny několika set tisícové náklady. Pomoc by mohlo zařazení skláren do kritické infrastruktury či posečkání nebo prominutí plateb státním institucím či dodavatelům energií, na což apeluje i již zmiňovaná Asociace sklářského a keramického průmyslu.

AGC Flat Glass
Foto: AGC Automotive

Sklárny v posledních letech zažívaly stabilní růst. Sotva se však oklepaly od poslední ekonomické krize, hrozí, že současný stav spoustu z nich nadobro položí.

Známky zpomalování přicházely už v posledních letech kvůli nejistotám na zahraničních trzích, spousta skláren propouštění oznamovala již měsíce před současným stavem. Výroba i prodej však nyní defacto zamrzly na neurčito a pevná státní pomoc je v nedohlednu.

České sklářství tak můžete podpořit investicí do produktů, ve kterých se ukrývá kousek naší historie. Zvláště v této době se každá podpora počítá.