Nastal čas Vánoc, které prožije mnoho z nás úplně jinak, než v minulých letech. Proč tedy zvláště letos nevěnovat větší pozornost při výběru kvalitních dárků, a to nejen pro své blízké, ale i pro sebe. Pravda, můžete pořídit jednoduché vánoční překvapení. Anebo zkusit vybírat podle tradice a originality a ještě k tomu navíc podpořit současný český design, který snese srovnání s mezinárodní konkurencí.
Tvorba mladých a talentovaných designérů přitom často nebývá o mnoho víc dražší než kousky od nadnárodních společností, u kterých masová produkce vítězí nad kvalitou a které se dnes nachází snad v každé druhé domácnosti. Věříme, že designovým dárkem s přidanou hodnotou nikdy nic nezkazíte a zejména v případě talentovaných umělců se jedná o investici, která v budoucnosti jen tak neztratí na své hodnotě.
Přinášíme tipy na tvorbu zejména mladých designérů, ale i nových značek na české designové scéně, které se vyplatí sledovat i v dalším roce.
Dominika Petrtýlová
Dominika Petrtýlová je mladá a talentovaná sklářská výtvarnice a malířka skla. Její hlavní doménou jsou vázy, jejichž funkci posouvá za hranice „pouhého“ dekoračního předmětu. Vnímá je jako vyjadřovací prostředek a povyšuje je na umělecké objekty. V její tvorbě se silně odráží inspirace v městském životě, pop kultuře a dějinách umění. Letos se stala finalistkou cen Czech Grand Design v kategorii Objev roku.
Kontakt: https://dominikapetrtylova.com/
František Jungvirt
Mladý sklářský výtvarník a designér v poslední době dokazuje, že je schopen se vyrovnat i o mnoho let zkušenějším umělcům. Ve své tvorbě přitom čerpá z tradičních odkazů českého sklářství, kterým dodává nové impulzy. Nově působí jako umělecký ředitel značky KLIMCHI, z této spolupráce vznikla nová kolekce SHADOWS, o které jsme psali dříve.
Kontakt: https://www.frantisekjungvirt.com/
Anna Jožová
Designérka Anna Jožová patří k nadějným talentům z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Nyní se věnuje sklářské tvorbě a designu. Za sebou má i studium v oboru keramiky a porcelánu, čehož využívá ve své tvorbě, která se vyznačuje kombinací různých a na první pohled nesourodých materiálů.
Kontakt: http://www.annajozova.com/
Marieta Tedenacová
Sklářská výtvarnice a designérka Marieta Tedenacová se zkušenostmi v zahraničí v současné době studuje v Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zabývá se navrhováním a výrobou autorského designu ze skla v limitovaných kolekcích. Sklo přitom nevyužívá jen jako materiál, ale jako nástroj vidění, který umožňuje divákovi spatřovat realitu jinýma očima.
Kontakt: https://marietatedenac.com/
Luisa Bělohlávková
Další z mladých talentů z pražské UMPRUM, Luisa Bělohlávka studuje v Ateliéru keramiky pod vedením Maxima Velčovského. Sama si přitom již ve své tvorbě dokázala najít unikátní rukopis obohacený o osobité a barevné ilustrace.
Kontakt: https://origoo.cz/cs/authors/luisa-belohlavkova
Střihová spolupráce
Střihová spolupráce je autorskou oděvní značkou designérky Terezy Váchové z Českých Budějovic. V její produkci vzniká městská každodenní dámská i pánská móda napříč šatníkem. Zvláštní pozornost potom věnuje svrchnímu oděvu – kabátům a bundám. Zaměřuje se i na zhotovování oděvů na zakázku.
Kontakt: https://www.facebook.com/strihovaspoluprace/
Tititi
Figurky Tititi od Terezy Talichové stojí na pomezí hraček a uměleckých objektů. Podle samotné autorky, která se volně inspiruje v tvorbě prvorepublikových umělců, zaleží jen na úhlu pohledu. V dětských očích je to neobvyklá hračka, která podporuje bujnou představivost, zatímco pro dospěle jde o designový objekt, který oživí jakýkoli interiér.
Kontakt: http://www.tititi.cz/
Kristýna Mikolášková
Tvorba produktové a grafické designérky studující na pražské UMPRUM, se vyznačuje tím, že se snaží hledat hranice možností hravosti a významů v tvarovém minimalismu. Ve své tvorbě se přitom zaměřuje na všechny věkové skupiny.
Web: http://www.mikolaskova.com/
Variedo
Současnou designovou tvorbu se vyplatí sledovat i u našich sousedů na východě. Slovenská značka Variedo působí v oblasti modulárního nábytku, který si můžete navrhnout na míru. Jejich předlohy inspirované ve skandinávském minimalismu a nadčasovostí v kombinaci s možností osobitých úprav zajišťuje, že každý kus je unikátem. V letošním roce obdržela značka cenu Czech Design Award v kategorii Best of Design.
Kontakt: https://www.variedo.sk/
Vlastimil Šenkýř
Designér Vlastimil Šenkýř se zaměřuje na výrobu šperků ze silikonu, keramických a skleněných produktů a přitom se nevyhýbá experimentování s možnostmi těchto materiálů. Absolvent pražské UMPRUM letos zaujal svou experimentální kolekcí CUT zkoumající hranice materiálů.
Kontakt: http://www.vlastimilsenkyr.com/
Eduard Seibert
Architekt, designér a umělec v letošním roce zaujal kolekcí svítidla a svíce Beehive vyrobené z včelího vosku. Návrhářským softwarem se tak pro Seiberta, jenž je absolvent ateliéru skla na UMPRUM a student doktorského programu FUA TUL, stal ten nejsložitější počítač vůbec, příroda.
Kontakt: https://seiberteduard.com/
Jiří Krejčiřík
Mladý multidisciplinární designér Jiří Krejčiřík se ve své tvorbě věnuje zejména vztahu historie a současnosti. Jeho dřívější práce Kalokagathos a Odyssey například čerpali inspirace z antického Řecka v kombinaci se slovenským architektem považovaným za otce moderny Jože Plečnika.
Web: https://jirikrejcirik.com/
Eva Jaroňová
Původem z Valaška designérka a ilustrátorka Eva Jaroňová se kromě grafik věnuje i návrhům oděvů, které doplňuje o své hravé ilustrace. Své zkušenosti sbírala i na výtvarných akademií ve Varšavě a v Reykjavíku.
Kontakt: http://evajaronovailustrace.blogspot.com
Heda Antošová
Heda Antošová studuje design na Goldsmiths College v Londýně. Letos představila svůj první vysokoškolský project Broccoli Vase, kterým zvládla zaujmout odbornou veřejnost. V září si za svou tvorbu, která se zabývá možnostmi každodenních předmětů a otázkou udržitelnosti, odnesla cenu Czech Design Award jakožto Objev roku.
Kontakt: https://www.hedaantosova.com/
Martin Foret
Produktový designér Martin Foret, držitel ocenění Red Dot, vystudoval na Fakultě výtvarných umění v Brně. Rád pracuje s jednoduchými tvary a designovou tvorbu vnáší i do těch nejběžnějších produktů, v podobném duchu nyní přišel s novou kolekcí jednoduchých, avšak jedinečných stojanů na vánoční stromeček.
web: https://www.martinforet.com/
Jakub Březina
I když Jakub Březina vyrůstal ve sklářském prostředí, rozhodl se svůj talent uplatnit v truhlářství. Dřevo ho inspirovalo natolik, že si z něho postavil celý dům a nyní inspiraci čerpá i z okolních lesů, z přírody. Ve své dílně vytváří unikátní kolekce propojující dřevo s kovem, ale i nábytek na zakázku.
web: http://www.brezinajakub.com/
Brina Steblovnik
Designérka původem ze Slovinska Brina Steblovnik studuje sklářství na UMPRUM a v jejím přístupu se již odráží důraz na kvalitní zpracování i důležitou myšlenku díla. V letošním roce zaujala zejména vázami Olive vzniklé jako počest techniky broušení skla, které má silnou tradici jak v Česku, tak na Slovinsku.
Kontakt: http://brinasteblovnik.com/
IHOR
Značku IHOR vytvořili mladí designéři z UMPRUM Sára Matysová a Ihor Sabadosh, jejich oborem jsou textilní i interiérové produkty. Vycházejí přitom z původně nizozemského hnutí De Stijl, se kterými je spojuje minimalismus a čistě horizontální či vertikální design. I když značka IHOR vznikla teprve během letošního léta, na přehlídce Designbloku obdržela cenu za Nejlepší kolekci bytových doplňků.
Kontakt: http://www.ihor.cz/
Masopust
Masopust je nová autorská značka české designérky Anny Štajglové, která ručně tvoří vlněné koberce a tapisérie, které jsou specifické pro své siluety, prokládání různých výšek vlněných chlupů a hravostí, s jakou je autorka vytváří. Také tyto koberce zaujaly na letošním Designbloku.
Kontakt: https://www.masopust.store/
MonTovárna
Hračky od MonTovárny vznikají v malé řemeslnické dílně pod šikovnými moravskými rukami ručně vyráběné dřevěné hračky. Řádově se tak vždy jedná o několik jedinečných kousků. Jejich cílem je se každé jednotlivé hračce věnovat naplno, v duchu filozofie, že na to nejlepší se nemůže spěchat.
Kontakt: https://www.montovarna.cz/
Lukáš Jabůrek
Se zajímavým konceptem před letošními Vánoci přišel sklářský výtvarník, designér a brusič skla Lukáš Jabůrek, který dříve působil jako umělecký ředitel sklárny Moser. Připravil speciální vouchery, které umožní pod jeho dohledem zájemcům navrhnout a vytvořit vlastní křišťálové dílo.
Kontakt: https://www.lukasjaburek.com/
A pokud chcete nakoupit z pohodlí a bezpečí domova, přinášíme typy designové obchody a galerie, které nabízí prodej online.
100CLASS concept store – pražská galerie vyznačující se nadčasovostí a minimalismem podporující lokální designéry a nezávislou scénu.
Artiseme – prostorná galerie sídlící v historickém areálu Řádu maltézských rytířů nabízející kurátorský výběr zavedených i začínajících umělců.
CZECH DESIGN – sdružení zaměřující se na podporu českého designu, jehož součástí je i e-shop s širokou nabídkou české designové tvorby.
Debut Gallery Prague – pražský store zaměřující se zejména na nabídku šperků, oblečení a doplňky do interiéru.
Glassimo Gallery – galerie v centru Prahy, která se zaměřuje na českou sklářskou a porcelánovou tvorbu.
Object concept store – brněnský store, který se zaměřuje na vyhledávání značek spojující unikátní koncept a kvalitní zpracování.
Origoo – online galerie současného umění a designu podporující zejména studenty a nové tváře designové scény.
Rajón – moderní bratislavská galerie dříve působící pod názvem Art Design Project.
Malý tip na závěr
Český design před letošními Vánoci nabízí i prodejny Lidl, pro které vyrobila nejstarší a největší česká porcelánka Thun 1794 porcelánové sady z nové kolekce Lea, a jak jinak než se slevou prostřednictvím sbírání bodů za nákup. Za nás rozhodně lepší nabídka než běžné sety hrnců či pánví :—).
Ale hlavně Vám přejeme, abyste letošní Vánoce mohli bezpečně a beze strachu strávit s blízkými a aspoň na chvíli vnést klid a pohodu zpět do našich životů.