Dánská společnost LEGO dlouhodobě dokazuje, že není nic, co by nedokázala převést do svého kostičkového světa. Minulý rok zaujala kolekcí obrazů či herních konzolí a nyní na začátek roku 2021 vstoupila i do světa botaniky se sety stroze pojmenovanými Kytice a Bonsaj.

Prvně jmenovaný set má spíše vzbuzovat kreativního ducha, ze 750 dílků lze vytvořit kytici ozdobenou hledíky, astry, sedmikrásky či květy máků a doplněnou o různé druhy trav. Kytici lze navíc různě velikostně upravovat, stonek může až 36 centimetrů.

Kytice od LEGO se snadno stane ozdobou každého stolu. Foto LEGO

U druhé pak jde o až meditativní činnost, během které lze z 878 dílků vytvořit maličkou bonsaj s obdelníkovým květináčem a laťovým podstavcem. Během několika hodin vznikne dílo, které se mnohým nepovede vypěstovat ani po léta. A které nejrůznější milovníci stromů kultivují už po staletí.

Kostičkovou Bonsaj tvoří dohromady 878 dílků. Foto LEGO

Hotová měří přes 18 centimetrů na výšku, 21 centimetrů na délku a 20 centimetrů na šířku. Dle sezóny lze také stromek ozdobit růžovými třešňovými květy.

Bonsaj lze ozdobit též třešňovými květy. Foto LEGO

Obě kolekce jsou zařazené do série Creator a jejich autorem je dán Anderson Grubb, který působí jako senior designér LEGO. Jeho botanická dílka přitom cílí spíše na dospělé než děti.

S návrhem kreativních setů pro dospělé se LEGO inspirovalo ve své loňské dotazníkové studii. Přibližně sedm z deseti dospělých podle ní alespoň jednou do týdne přemýšlí, či přímo aktivně vyhledává, nové způsoby, jak se uvolnit a zbavit stresu. A až 80 procent dospělých pak přiznává, že jim proti stresu pomáhá právě hravá činnost. Studie Play Well se účastnilo 12,5 tisíc dětí a přes 18 tisíc rodičů z 18 různých zemí.

Při sestavování kytice se meze fantazii nekladou. Foto LEGO

„Jak se dospělí snaží hledat nové cesty k odpočinku a relaxaci, je nám potěšení pomoci jim najít chvilku klidu od shonu každodenního života,“ uvedl k tomu Jamie Berard, vedoucí designér společnosti LEGO.

V rámci své snahy o ekologičtější výrobu jsou některé dílky vyrobeny z ethanolu extrahovaného z cukrové třtiny. V případě LEGO však nejde o novinku, společnost se již několik let snaží omezit výrobu svých plastových dílků z fosilních paliv.

Samostatně LEGO nabízí i květiny tulipánů a růží. Foto LEGO

Sety LEGO začne prodávat a doručovat v Česku od 1. února, už nyní je lze předobjednat na oficiálním webu společnosti. Kytice, nesoucí produktové číslo 10280, vychází na 1 329 korun. Bonsaj, s číslem 10281, se prodává za stejnou cenu. Samostatně pak LEGO prodává i skládací květiny růží (40460) a tulipánů (40461).