Pražský festival designu a umělecké tvorby Czech Design Week využil vlny současného postupného rozvolňování v kultuře a společně se spuštěním letošních přihlášek představil i novou lokalitu. Osmý ročník festivalu se ve dnech od 10. do 12. září představí v jinak nepřístupných prostorech Paláce U Stýblů (Palác Alfa) v Praze na Václavském náměstí. Autor letošního vizuálu přehlídky Czech Design Week 2021 je běloruský designér a student Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Sergei Gavroche.

Přihlášky běží do konce července. Letos navíc organizátoři přehlídky slibují, že ty nejzajímavější a nejoriginálnější návrhy obdrží pozvání na festival zdarma. Czech Design Mag patří k mediálním partnerům přehlídky.

„Koronavirová uzávěrka neznamenala, že designéři a umělci přestali tvořit. Vidíme, že velká část z nich dokazuje, že i v těžkých podmínkách česká designová tvorba vzkvétá a dokáže se posouvat dál. Proto i letos chceme pokračovat s přehlídkou Czech Design Week, která již od svého vzniku propojuje jednotlivé designéry a veřejnost, a podpořit tak český design,“ uvedl ředitel přehlídky Lukáš Pipek.

Interiéry Paláce U Stýblů budou hostit letošní ročník Czech Design Weeku. Foto Anna Pleslová

V rozmezí tří dnů od 10. do 12. září přehlídka Czech Design Week chce nabídnout formou panelových instalací tvorbu českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií napříč všemi obory designové tvorby od interiérového a průmyslového designu přes sklo, keramiku, fashion a šperk až po grafiku a vizuální tvorbu. Nebude chybět také každodenní doprovodný vzdělávací a hudební program.

„Hlavním cílem je především oslava tvorby a designu. Chceme si letošní ročník co nejvíce užít a to společně s vystavujícími i návštěvníky. Samozřejmě bezpečně a s důrazem na hygienická opatření, avšak o nic míň intenzivněji než v minulých letech,“ dodal Pipek.

Autorem letošního vizuálu je běloruský student UMPRUM Sergei Gavroche. Zdroj Czech Design Week

I to jeden z důvodů proč se letošní ročník festivalu vrací do centra Prahy a zpřístupní jinak uzavřené interiéry funkcionalistické perly Václavského náměstí, Paláce U Stýblů, jež koncem dvacátých let navrhli architekti Ludvík Kysela a Jan Jarolím pro tehdejšího knihkupce Václava Stýbla. 

Ikonický prostor hostil legendární Nové divadlo, jež se stalo domovskou scénou prvorepublikového herce Oldřicha Nového, kavárnu Boulevard (později pojmenovaná Alfa) i kino Alfa, které jako první u nás disponovalo technologií širokoúhlého formátu CinemaScope a které hostilo premiéry velkofilmů jako například Amadeus Miloše Formana. V 60. letech zde také našlo krátký azyl divadlo Semafor. Budova, která po většinu 20. století byla jedním z center kulturního života v Praze a nyní stojí před celkovou rekonstrukcí, je tak příhodným místem pro oslavu návratu a nové svobody.

Interiéry Paláce U Stýblů budou hostit letošní ročník Czech Design Weeku. Foto Anna Pleslová

Pro návrh vizuálu letošního ročníku oslovili organizátoři přehlídky běloruského multidisciplinárního designéra a studenta Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na pražské UMPRUM Sergeie Gavroche, jenž vtiskl festivalový optimismus do hravé a barevné podoby. Přihlášky jsou otevřené komukoliv, možnost zasílat je prostřednictvím webového formuláře je do 31. července.

Zdroj: Sergei Gavroche, Czech Design Week
Zdroj: Sergei Gavroche, Czech Design Week