Poklady jihočeské přírody probublané do nevšedního ginu zabalil jihočeský spolek Jíme Jih již podruhé do skleněných lahviček od designéra a malíře skla Františka Jungvirta. Nová limitovaná edice lahví na gin, která vznikla ve spolupráci s mistry skláři z třeboňské střední odborné školy. Lahve se již staly horkým zbožím pro sběratele, v přeprodeji se nabízí i za několikanásobek původní ceny.
Pro současnou edici vyměnil František Jungvirt malbu na sklo za brus. K tomu si pozval mistry skláře z třeboňské střední odborné školy. Výběr Petra Janského a Jakuba Bucka přitom nebyl náhodný, oba představují jeho bývalé mentory. Designér, který v současnosti dokončuje studia na pražské UMPRUM v ateliéru skla, v Třeboni absolvoval sklářská studia se specializací na malbu.
Novinkou je také speciální skleněný uzávěr Vinolok a nový obal, který ručně vyřezal Vojtěch Beránek ze značky Kartoons.
V limitované edici každá ze 48 ručně foukaných a zdobených lahví z českého křišťálu zobrazuje jednu ze čtyř bylin, které jsou ve speciálním ginu obsažené. Za každý ze čtyř restaurací jihočeského spolku Jíme Jih, pro který gin vznikl.
Ten v sobě uchovává bylinky a ovoce typické pro oblast Novohradských hor. Receptura vznikala ve spolupráci s farmou Jedlé bylinky a čaje z Novohradských hor. „Celou recepturu ginu jsme utvářeli společně během divoké dvoudenní sklizně podle toho, co mohla příroda v daný moment nabídnout,“ popsal spoluzakladatel spolku Jíme Jih Petr Jiskra.
Destilace pak připadla řemeslnému lihovaru Landcraft z Turska nedaleko Prahy, který se specializuje na výrobu speciálních šarží alkoholu z vlastních bylin a ovocných sadů.
Předcházející edice lahví byla mezi nominovanými na cenu Czech Grand Design. Některé z lahví také posloužily dobrému účelu, kdy se je podařilo vydražit ve prospěch sbírek na pomoc dětem.