Dvojice designérů, studentka UMPRUM Anna Jožová a absolvent téže školy Vlastimil Šenkýř, se vloni rozhodli spojit své kreativní schopnosti v rámci společného studia Kombo. Stejnojmenná kolekce váz, se kterou novou spolupráci vypustili designéři do světa, zaujala experimentální i tvarovou hravostí, jež v sobě propojuje mužský a ženský princip a která umožňuje vzájemnou kombinovanost.

Nyní ke konci zimního času dvojice představila speciální edici, která s barevnou živostí jako by volala k rychlejšímu příchodu jara.

Nová váza Kombo. Foto Petr Dejmek
Foto Petr Dejmek

První vázu z nové edice, která hraje světlými a hravými barvami, přitom designéři navrhli na přání přehlídky Czech Design Week.

Nová váza Kombo. Foto Petr Dejmek
Foto Petr Dejmek

Kolekci váz Kombo představila dvojice společně s novým studiem, v rámci kterého chtějí designéři doplňovat svoji autorskou tvorbu, vloni v létě. Zaujala přitom jak svým tvarem, který umožňuje vzájemnou kombinovatelnost, tak také otevřeností k experimentování s příměsy do skla.

Nová váza Kombo. Foto Petr Dejmek
Foto Petr Dejmek

Prostřednictvím volného experimentování vznikla speciální „hadí směs“ , jež dala některým z váz příznačný vzorovaný povrch připomínající hadí kůži. Kolekci následně dvojice Jožová a Šenkýř představila na Designbloku loni v říjnu.

Kolekci Kombo váz, které později doplnili i svítidla, představila dvojice na loňském Designbloku. Foto Petr Dejmek
Kolekci Kombo váz, které později doplnili i svítidla, představila dvojice na loňském Designbloku. Foto Petr Dejmek

Sklářská designérka Anna Jožová v současné době studuje v ateliéru Ronyho Plesla na pražské UMPRUM a v rámci své autorské tvorby, která se pohybuje zejména na poli váz, se věnuje v posledních letech zejména environmentální tématice. Za kolekce váz Keto Giant, Luma a Nava byla Jožová letos nominována na cenu Czech Grand Design 2021 v kategorii Objev roku.

Studium v Ateliéru skla UMPRUM má za sebou i Vlastimil Šenkýř, který se navíc díky studiu keramiky a šperku na plzeňské Sutnarce volně pohybuje na poli multidisciplinárního designu. Za svou diplomovou práci na UMPRUM „Lapis Philosophorum“, ve které se snažil napodobit přírodní kameny pomocí experimentování se sklem a jeho příměsi, získal ocenění na mezinárodní soutěži Talente 2020.

Napodobení přírodních struktur kamene ve skle bylo cílem diplomové práce "Lapis Philosophorum, za kterou Vlastimil Šenkýř získal ocenění na mezinárodní soutěži Talente 2020. Zdroj web Vlastimila Šenkýře.
Napodobení přírodních struktur kamene ve skle bylo cílem diplomové práce „Lapis Philosophorum, za kterou Vlastimil Šenkýř získal ocenění na mezinárodní soutěži Talente 2020. Zdroj web Vlastimila Šenkýře.