Designérka a umělecká sklářka Dominika Petrtýlová ráda tvoří tak, že nejprve nasaje okolní vjemy a dojmy a v rámci myšlenkové práce je přetvoří do skleněných objektů, které stojí na pomezí užitého designu a umění. S novou kolekcí Lollypop však dlouhé přípravy vynechala a místo toho plně vsadila na svou představivost.

Sladké Lollypop, které svým tvarem připomínají zabalená cukrátka, se Dominice Petrtýlové zjevily ve snové představě, pro kterou se tak jen natáhla a zrealizovala ve skle. Výsledkem je pastelově sladká kolekce váz Lollypop, která se místo celofánu halí do hravých odstínů a barevných gradientů. Kolekce, se kterou po úspěšném studiu v Ateliéru skla na pražské UMPRUM pomalu vstupuje do profesního života, ve své bezprostřednosti a hravosti odkazují na silné stránky tvorby Petrtýlové.

Foto Anna Pleslová

„Nápad na novou kolekci vznikl jednoduše. Byla jsem v létě na dovolené v Basileji a když jsem odpočívala, tak jsem v polospánku viděla tvar a nakreslila jsem si ho na jediný papír, který jsem tehdy u sebe měla. Byla to jízdenka z Berouna do Prahy, kterou jsem ještě nevyhodila. Poté jsem si jízdenku nesoucí nákres znovu schovala s tím, že ten tvar budu chtít jednou realizovat,“ popisuje Dominika Petrtýlová moment, který zrodil nápad pro novou kolekci.

Foto Anna Pleslová

Předností kolekce není jen její svébytný tvar, který na první pohled připomíná sladkou cukrovinku zabalenou do celofánového obalu. Stejně jako její předcházející kolekce, Lollypop vynikají i svým barevným vyjádřením.

Foto Anna Pleslová

„Chtěla jsem dodržet tvar a pastelové barvy se stříkanými gradienty, které jsem viděla ve své snové představě. Celkově žiji barvami, mám s nimi spojené pocity a nálady, a potřebuji s barvami i fyzicky pracovat, zejména malbou a nově také sprejováním,“ vysvětlila Dominika Petrtýlová.

Část ručně foukaných váz doplňují barevné přechody vzniklé pomocí stříkacích pistolí, se kterými malířka skla pracuje stejně citlivě a pečlivě jako se štětcem.  

Foto Anna Pleslová

A protože každé dílo Dominiky Petrtýlové odráží i kus jí samotné, rozhodla se s novou kolekcí sama postavit před objektiv fotoaparátu, a to v ateliéru talentované fotografky Anny Pleslové. Pastelové sladění autorky s vázami zajistily zapůjčené kostýmy z Barrandovských ateliérů.

Foto Anna Pleslová

Přibližují také silnou lásku Petrtýlové k módě a k vintage oblečení, tentokrát se s kolekcí rozhodla připomenout hravou postmoderní éru 80. let, ze kterých popkultura čerpá dodnes.

Kolekce Lollypop vznikla za podpory festivalu Czech Design Week, který se rozhodl vzít potřebné náklady spojené s kolekcí na sebe. Technickou podporu v rámci příprav kolekce pak poskytlo SONY Czech Republic.

Foto Anna Pleslová

Podle ředitele festivalu Lukáše Pipka, který Dominiku Petrtýlovou sleduje dlouhodobě a vnímá ji jako vycházející talent českého designu, chtějí v podpoře mladých a talentovaných designérů pokračovat i nadále.

„Již dříve jsme podpořili mladé designéry v jejich rozvoji, jako například Františka Jungvirta nebo Cyrila Dunděru. Snažíme se vyhledávat designéry, u kterých vidíme silný talent a prostor k dalšímu růstu. Vnímáme, že pro mladé designéry často představuje otázka financí palčivý problém, a proto se jim snažíme pomoci a chceme v tom pokračovat i nadále,“ uvedl Lukáš Pipek.

Foto Anna Pleslová