Malostranská galerie Curator Contemporary, která zahájila svou činnost před rokem, pokračuje v rámci svého pravidelného výstavního cyklu novou kolektivní výstavou SELEKCE 2023. Výstava představuje tvorbu mladých designérů a designérek, kteří letos obdrželi cenu Czech Design Award. Vernisáž proběhne už v úterý 21. listopadu v 18 hodin v Curator Contemporary. Speciální architekturu výstavy navrhlo duo NabilkovaxAdus. Hudební doprovod k vernisáži poskytne DJ Jeffology.

Galerie Curator Contemporary uvádí v pravidelných cyklech dvě hlavní výstavní linie, z nichž ta primární představuje dialogické propojení obrazu a objektu. Nyní, opět po roce, představuje výstavní linii zaměřenou na současný mladý design na pomezí volného umění a to exkluzivně ve spolupráci s mezinárodním festivalem Czech Design Week, v rámci kterého se ceny Czech Design Award udílejí.

Dohromady výstava představí práce pěti autorů a autorek (Jakub Knápek, Pavlína Šváchová, Lucia Kružlicová, Markéta Masnicová a Vlastimil Šenkýř) a jednoho tvůrčího dua (NabilkovaxAdus) v site specific instalaci, kterou pro prostory galerie Curator Contemporary vytvořilo duo NabilkovaxAdus.

Autorem vizuálu výstavy je grafik Petr Babák, zakladatel studia Laboratoř a vedoucí Ateliéru grafický design a nová média na UMPRUM. Zdroj CC
Autorem vizuálu výstavy je grafik Petr Babák, zakladatel studia Laboratoř a vedoucí Ateliéru grafický design a nová média na UMPRUM. Zdroj CC

„Pomezí roku přináší výběr těch výrazných mladých autorů a autorek, kteří se ve své práci také pohybují na pomezí – v oblasti užitého designu, který sám sebe přesahuje a to právě k volnému umění,“ uvedla k výstavě provozovatelka galerie a kurátorka Bára Alex Kašparová.

„Můžete nejen vidět, co autoři a autorky ve svých letošních pracích nabídli, ale také díla ucítit či hapticky prozkoumat. Reprezentace nových technologií kombinující tradiční postupy, neotřelost a zároveň respekt k řemeslu představují tyto oceněné práce, které jsou exportním artiklem vhodným do každého osobního prostoru. Užijte si selekci a vyberte si ten svůj kousek od mladých talentovaných designérů a designérek,“ doplnila galeristka.

Galerie Curator Contemporary, která se nachází v ulici U Lužického semináře na Malé Straně. Zdroj: Facebook/CuratorContemporary
Galerie Curator Contemporary, která se nachází v ulici U Lužického semináře na Malé Straně. Zdroj: Facebook/CuratorContemporary

Výstava je prodejní a potrvá v galerii Curator Contemporary (U Lužického semináře 12, Malá Strana, Praha) do 19. ledna 2024.

Duo NabilkovaxAdus (Katarína Nábilková a Adam Pisca)

Paradox, zpochybňování, netradiční materiály či konceptuální zázemí společně s estetikou, jež ráda vyvolává kontroverzní otázky. To vše spojuje tvorbu studentky Kataríny Nábilkové a absolventa pražské UMPRUM Adama Piscy. Pod společnou značkou NabilkovaxAdus představují kolekci šperku a hedvábných šátků, které v kontrastním přístupu propojují pevný a houževnatý ženský element ve šperku s měkkým a lehkým mužským elementem zaneseným do šátků. 

Šperky z kolekce dua NabilkovaxAdus. Zdroj: CzechDesignWeek

Jakub Knápek

Do tvorby Jakuba Knápka, která osciluje mezi designem a volným uměním, se prolíná autorova fascinace materiály, barvou a způsoby výroby. Nejčastěji přitom pracuje se sklem, ale zkušenosti ze stáže na Estonian Academy of Arts v Tallinnu ho nasměrovaly k širšímu materiálovému záběru, kdy využívá i kov, dřevo či keramiku. V materiálech nejraději hledá jejich limity a možnosti vzájemného propojení. Jeho bakalářská práce Statické záznamy je výsledkem experimentování s tavenou plastikou. Tvarovým experimentům se nevyhýbá ani jeho kolekce olejových lamp z lehkých kovových plátů. Práce vznikly v rámci autorova studia v ateliéru Skla na ústecké FUD UJEP.

Vázy z kolekce Statické záznamy Jakuba Knápka, který obdržel cenu Objev roku Czech Design Award. Zdroj: Czech Design Week
Vázy z kolekce Statické záznamy Jakuba Knápka, který obdržel cenu Objev roku Czech Design Award. Zdroj: Czech Design Week

Lucia Kružlicová

Slovenská designérka Lucia Kružlicová, která tvoří pod značkou Lukru design, získala ocenění za instalaci nazvanou emotionaLAB. Stejnojmenná kolekce vychází z konceptu emocionálního designu zaměřeného na tvar objektu, prostřednictvím kterého je možné cíleně vyvolat pozitivní emoce.
Emocionální design zkoumá myšlenku, že vzhled a potěšení jsou stejně důležité vlastnosti výrobku jako jeho funkce. Do produktů je aplikovaný emoční design (tvar, barva, forma) tak, aby odpovídal parametrům atraktivního designu.

Nejlepší instalace Lucia Kružlicová, Lukru design
Instalace na letošním Czech Design Weeku, za kterou získala Lucia Kružlicová cenu Czech Design Award. Foto: Anna Pleslová

Markéta Masnicová

Designérka Markéta Masnicová je absolventkou ateliéru Produktový design na ústecké FUD UJEP a v současnosti pokračuje ve studiích na plzeňské Sutnarce. Od poroty Czech Design Award získala Zvláštní uznání za dva projekty, které jsou výsledkem její školní práce a mapují rozmanitost její tvorby s unikátním přístupem k navrhování. První z nich, kolekce aromalampy a difuzéru, využívá kompozitního stavebního materiálu betonu s vhodnými funkčními vlastnostmi, jako je vysoká tepelná akumulace, nehořlavost a pórovitost. Druhým produktem je bakalářská práce s názvem Monocat, multifunkční kolekce modifikovatelných brýlí.

Pavlína Šváchová

Pavlína Šváchová je multioborová umělkyně, žijící a pracující v Praze. Její práce vyniká silným konceptuálním zázemím a mediálním zkoumáním. Na letošním ročníku festivalu Czech Design Week představila v instalaci vzniklé ve spolupráci se studentkou scénografie na DAMU Klárou Pavlíčkovou šálkové objekty, ve kterých hledá upevňování a zkoumání designu a umění o jejich vzájemnou koexistenci. Vzniká tak kontrast mezi užitým předmětem a volnou plastikou. Sběratelská limitovaná kolekce objektů vznikla ve spolupráci s firmou Detesk s využitím technického (varného) skla.

Instalace na letošním Czech Design Weeku s kolekcí šálkových objektů Pavlíny Šváchové. Foto: Anna Pleslová
Instalace na letošním Czech Design Weeku s kolekcí šálkových objektů Pavlíny Šváchové. Foto: Anna Pleslová

Vlastimil Šenkýř

Sklářský designér Vlastimil Šenkýř ve své tvorbě dlouhodobě experimentuje se sklem a posouvá jeho možnosti i mimo běžné vnímání tohoto materiálu. Za svůj tvůrčí přístup, který nejnověji vyústil v kolekci váz SUGAR, si odnesl Zvláštní uznání festivalu. Kolekce SUGAR se zaměřuje na vývoj a experimenty s barevností skla a plexiskla. Ty se vzájemně kombinují a vrství do nejrůznějších struktur. Tyto vytvořené objekty mají podobné struktury jako horniny nalezené v přírodě, jejich vznik však není podmíněn časem, ale experimentům s tímto materiálem.

Váza z kolekce Sugar od designéra Vlastimila Šenkýře. Zdroj: CzechDesignWeek
Váza z kolekce Sugar od designéra Vlastimila Šenkýře. Zdroj: CzechDesignWeek