Mezinárodní soutěž mladých designérů do 30 let Best in Design 2020 koncem března představila své vítěze. Stejně jako zaštiťující Zlin Design Week se musela letos kvůli pandemii přesunout výhradně do digitálního prostředí. Neobvyklá situace si žádala neobvyklé řešení, vyhlášení cen se tak zhostila Veronika Ruppert na Radiu Wave.

Soutěž Best in Design je součástí přehlídky Zlin Design Week už šestým rokem. Letos porota vybírala z více než 500 přihlášek. Porotci přiznali, že při letošním výběrů hrála roli i otázka dopadu designu na životní prostředí.

Bylo tak neuvěřitelně těžké vybrat ten nejlepší projekt, především díky originalitě a kreativnosti přihlášených prací. Většina projektů měla ovšem jeden společný jmenovatel – dopad designu na životní prostředí. Většina projektů si pohrávala s myšlenkou udržitelnosti, recyklace, a vracela tak do hry původní, již zapomenuté materiály,“ uvedl porotce soutěže Marek Weidlich.

Ocenění se udělovalo ve třech kategoriích.

Fashion Design

V kategorii Fashion Design porotu nejvíce zaujal Milan Flíček s pánskou kolekci I Will Meet You During The Sunset, která vzdává hold dvěma velikánům české historie: Karlu IV. a T.G. Masarykovi. Využívá přitom barevnosti, která podle autora v české pánské módě dosud chybí.

Milan Flíček si za svoji kolekci odnesl i hlavní cenu a obdržel tak titul Best in Design 2020.

Milan Flíček: I Will Meet You During The Sunset

Na druhé příčce se umístila německá návrhářka Janina Lewitz s kolekcí DECRESCENDO – Noise and Silence, která zobrazuje tóny zvuku v kruhových vzorech.

Janina Lewitz: DECRESCENDO – Noise and Silence

Na třetím místě se pak umístila Karolína Čechová s kolekcí Fragmenty zabývající se estetikou pracovních oděvů.

Karolína Čechová: Fragmenty

Product & Industrial Design

V kategorii produktového a industriálního zvítězila Nikola Mikulecká se svým Výčepním stojanem a pivními tácky z porcelánu. Set je navržený tak, aby pasoval jak do nejrůznějších interiérů od klasických hospod pro svébytné podniky. Při vytváření se Nikola řídila tradicí, univerzálností, elegancí a sebevědomím.

Nikola Mikulecká: Výčepní stojan a pivní tácky z porcelánu

Druhým místem porotci ocenili polského designéra Filipa Zabawu s návrhem Scale – growing bike. Návrh vozidla, které se dokáže přizpůsobit svému uživateli, obdržel také Diváckou cenu Best in Design 2020.

Filip Zabawa: Scale – growing bike

Na třetí pozici se umístil Kristian Rudenko a jeho Circle of life – mísa pro život, nápaditým komplexním zpracováním misky pro krmení psů.

Kristian Rudenko: Circle of life – mísa pro život

Communication Design

Dánský designér Lukas Keysell získal od poroty první místo v kategorii Communication Design za unikátní komunikační systém 3D jazyka. Universal Expression čerpá ze čtyř světových jazyků: angličtiny, španělštiny, hindu a čínštiny; jeho cílem umožnit celému světu komunikovat bez ohledu na to, jakým jazykem mluví

Lucas Keysell: Universal Expression

Druhým místem porotci ocenili Veroniku Opatrnou, která navrhla systém herních karet Pozor, psina!

Veronika Opatrná: Pozor, psina!

Na třetím místě skončila slovenka Silvia Klúčovská, která vytvořila edukační webovou stránku Znakověda pro studium znakového jazyka.

Silvia Klúčovská: Znakověda

Oceněné práce si zatím můžete prohlédnout na Facebooku soutěže, představeny by však měly být koncem září v Galerii G18 ve Zlíně.

Do soutěže Best in Design se mohou přihlásit jak jednotlivci, tak autorské kolektivy ve věku do 30 let. Počet prací, které lze přihlásit, není omezený, podání přihlášky je zdarma. Vítěz soutěže si může odnést až 1000 euro.