Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.
FOTO: CMC Architects
Praha představila studii, jak by měla vypadat v budoucnu tržnice v Holešovicích. Počítá s přeměnou na živý areál, ve kterém se mnohem více propojí například kultura, gastronomie, obchody a kanceláře. Většina stávajících nájemníků by měla zůstat. Celkové náklady odhaduje druhá zveřejněná analýza na dvě až tři miliardy korun s návratností mezi 13 až 16 lety.
FOTO: CMC Architects
„Poprvé přicházíme se strategií rozvoje unikátního areálu jako celku. Už podnikáme první kroky, aby se do tržnice mohl postupně navracet život. Chceme tržnici otevřít lidem všech věkových a příjmových kategorií a zároveň do budoucna zajistit její ekonomicky udržitelný provoz,“ představil vizi náměstek primátora Pavel Vyhnánek.
FOTO: CMC Architects
Proměna tržnice by mohla trvat až dvě dekády, první rekonstrukce mají začít letos. Praha se o areál dlouho soudila s bývalým správcem areálu. Tržnice mezitím chátrala a zhruba pětina budov je nyní nevyužitá. Ekonomická studie na základě analýzy současného stavu i historie doporučuje rozložit aktivity v areálu podle zkušeností z trhu s komerčními nemovitostmi. Pražská tržnice by se měla podle plánu magistrátu stát místem celopražského i celorepublikového významu, podobně jako bývalé industriální areály Kodbyen v Kodani nebo Matadero v Madridu.
FOTO: CMC Architects
Kromě nezbytné celkové rekonstrukce budov a veřejných prostranství bude areál obohacen i o nové architektonické prvky. V plánu je výstavba nové prostorové dominanty v podobě vyhlídkové věže stojící na místě původního komína nebo významné přepracování vstupů, aby se zlepšilo propojení areálu s Bubenským nábřežím i Holešovicemi. Podle architektonické studie by mělo přibýt až 70 nových stromů. K jejich zavlažování se využije zachycená dešťová voda a jako prevence vzniku tepelného ostrova poslouží speciální ochlazovací systém pomocí vody z Vltavy.
FOTO: CMC Architects
„Výsledkem je koncepce zaměřená na vhodnou kombinaci prvků kultury, gastronomie, kreativních aktivit, byznysu a maloobchodu s rozsáhlou možností pro trávení volného času,“ uvedl Tomáš Ctibor, zakladatel a ředitel společnosti 4ct, která pro město vypracovala ekonomickou studii rekonstrukce s firmou JLL. Autorem urbanisticko-architektonické studie je kancelář CMC Architects Víta Másla. „Klíčové by mělo být zachování flexibility využití tržnice s možností průběžně reagovat na vývoj společnosti a ekonomiky,“ dodal Ctibor.
FOTO: CMC Architects