V Praze investiční skupina Penta s ambiciozním plánem na výstavbu byznysového centra, které navrhla architekta Zaha Hadid, částečně ustupuje. V Bratislavě mezitím dokončuje první etapu nové čtvrti z pera stejné architekty.

V srpnu přišel deník Hospodářské noviny s informací, že investiční skupina Penta mění plány s výstavbou byznysové centra u Masarykova nádraži. Z plánových osmi budov postaví jen jednu, a to hlavní dominantu, výškovou budovu se zlatou fasádou.

Na zbytek plánuje vypsat novou architektonickou soutěž. Reaguje tak i na negativní ohlasy ze strany veřejnosti i pražských politiků. Nově by necelou polovinu ploch měly tvořit byty.

Výšková budova se zlatou fasádou, z dílni architektonického studia Zahy Hadid, měla být hlavní dominantou nové byznysové čtvrti.
Z původních osmi budov Penta plánuje postavit jen výškovou budovu se zlatou fasádou, na zbytek plánovaného centra plánuje vypsat novou soutěž
Zdroj: Penta

Zatímco v Praze se výstavba jednoho z posledních děl, které britská architekta íránského původu Zaha Hadid před svou smrtí navrhla, opozdí, v Bratislavě Penta dokončuje první etapu výstavby nové čtvrti. Ta také nese rukopis architekty, která podlehla v roce 2016 infarktu.

Sky Park Residence
Sky Park Residence
Zdroj: Penta

Výstavba nové obytné a administrativní čtvrti začala v lednu 2017, první z obytných věží byla zkolaudovaná v roce 2019.

Nová admnistrativní čtvrt v Bratislavě se staví ve dvou etapách, zatímco v první se počítá s výstavbou tří jednatřiceti patrových rezidenčních budov a jedné administrativní budovy, v druhé etapě v místě vznikne čtvrtá věž a druhá administrativní budova.

Zdroj: Penta

Dokončení rezidenčních budov, které dohromady nabídnou téměř 800 bytů, 1100 podzemních parkovacích míst a 2000 metrů čtverečních ploch pro občanskou vybavenost, je naplánováno na konec letošního roku.

Zdroj: Penta

Kromě toho se ve čtvrti počítá i s vybudováním městského parku. Rekonstrukcí projde také sousedící národní kulturní památka, areál bývalé Jurkovičovy teplárny z roku 1944.