Krátce ke konci roku 2020 zaskočil dosluhující prezident Spojených států Amerických jedním ze svých posledních prezidentských nařízení, a to nejen odbornou veřejnost. Do budoucna totiž podle něj všechny plánované budovy americké federální vlády musí být „krásné“. Sám prezident si pod tímto pojmem představuje zejména stavby inspirované antickou architekturou. Tak jak je postavena například budova Kongresu či samotné sídlo prezidenta Bílý dům.

Mezi další prezidentem schvalované styly patří neoklasicismus, georgiánská a novořecká architektura či styly Art Deco nebo Beaux-Arts. Nařízení Trump podepsal v pondělí 21. prosince.

Trump v doprovodném textu nařízení vyčítá moderním federálním budovám postaveným v hlavním městě Washingtonu D.C. od 50. a 60. let to, že jsou nesourodou směsí klasického a modernistického designu. Na vině dle něj jsou minulé vlády, které se vzdaly snahy o výstavbu „krásných“ staveb. A také americká Správa obecných služeb (GSA), jež na tyto stavby dohlížela.

„Federální architektura, která následovala a na kterou dohlížela Správa obecných služeb byla často nepopulární u Američanů. Vznikaly budovy, které se pohybovaly od nevýrazného designu až po podoby, které jak dnes přiznává i GSA, mnoho Američanů považuje za neatraktivní,“ píše se v textu podepsaným Trumpem.

Nedemokratické nařizování

Na nařízení se okamžitě snesla kritika ze strany odborné veřejnosti. Profesní organizace amerických architektů AIA ještě ve stejný den vydala prohlášení, ve kterém „jednohlasně“ stojí proti nařízení. Vyjádřila však úlevu nad tím, že nařízení není tolik přísné, jako Trumpův původní návrh. Bílý dům totiž v první podobě nařízení, které představil letos v únoru, použití modernistických návrhů přímo zakazoval.

„Jednotlivé oblasti by měly mít právo a zodpovědnost rozhodnout si sami o tom, jaká podoba budov nejvíce naplňuje jejich potřeby,“ dodal v prohlášení AIA její ředitel Robert Ivy.

Někteří odborníci pak nařízení podle stanice BBC považují za nedemokratické, jelikož se snaží o centrální určování architektonického stylu. Agentura Bloomberg však dodává, že s Trumpovým názorem ohledně moderních federálních budov souhlasí Američanů. Podle výzkumu veřejného mínění, který si měl Bílý dům při přípravě návrh zadat, totiž většina z nich upřednostňuje tradiční design oproti modernistickými realizacemi z posledních desetiletí.

Samo nařízení přitom asi nebude mít dlouhého trvání. Nastupující prezident, demokratický kandidát Joe Biden, v čtvrtek uvedl, že v brzké době po uvedení do funkce, což bude 20. ledna, plánuje zneplatnit Trumpovy nařízení, které končící prezident přijal po prohraných volbách na začátku listopadu.