I když Valentýn není prvním svátkem, který za současné situace slavíme, patří k těm silně zasaženým. Pryč jsou možnosti honosných večeří v restauraci, romantických výletů a ubytování nebo jen návštěva kina. Mnohem častěji také chybí druhý do páru. Ať už kvůli nutné izolaci nebo rozchodům, které stresová situace spojená s pandemií vyvolala či jen urychlila. Nehledě na to, že možnosti potkat nového partnera jsou výrazně omezené.
V důsledku daných opatření jsme byli zejména v posledních měsících často odkázání jen na sebe. A trávit týdny a měsíce v částečné izolaci jen sami se sebou není nic jednoduchého. Proč tedy nevyužít dnešní svátek zamilovaných k vyznání lásky a díků sami sobě.
Přinášíme tipy na dárky, kterými se nemusíte bát obdarovat. Zvláště když si to zasloužíte a často tím podpoříte současnou českou tvorbu.
Návrat do dětství s Tititi
Dřevěné figurky Tititi posouvají tradici českého hračkářství a stojí na pomezí hraček a uměleckých objektů, které podporují fantazii a pomáhají navracet do dětských let. Každá figurka Tititi, které vyrábí designérka Tereza Talichová s odkazem na umělecké družstvo Artěl, je originální, vzniká jen v jednom kusu. Pečlivým zpracováním je zaručeno, že figurka se stane věrným společníkem po zbytek života a své příběhy bude vyprávět i dalším generacím.
Nadčasový styl od Střihová spolupráce
Střihová spolupráce je módní značka z Českých Budějovic zabývající se volnočasovou módou. Jak už název napovídá, spolupráce s dalšími umělci, je pro platformu Střihové spolupráce klíčové, jejím spojovacím prvkem je designérka Tereza Váchová.
Elegantní hřejivost od IHOR
Silná deka Piet utkaná českými tkalci z české vlny na tradičním člunkovém stavu zahřeje i ozdobí pokoj, vhodná je tak nejen pro současné chladné večery. Multidisciplionární studio IHOR Sáry Matysové a Ihora Sabadoshe, které zaujala na loňském Designbloku, navazuje na tradici lokální tvorby v kombinaci s moderními technologiemi a s přídavkem inspirace abstraktní a geometrické tvorby hnutí De Stijl, jehož jméno čelního představitele Pieta Mondriana nese i hřejivá deka.
Kousíček historie od Live Longer
Projekt Live Longer designérek Silvie Luběnové a Adély Fejtkové dává nový život porcelánovým, keramickým či skleněným předmětů, na kterých se projevil zub času a opotřebení. Kromě individuálních oprav a restaurování nabízí též k prodeji samostatné předměty, které mají svůj příběh.
Svěží vítr od KLIMCHI
V srdci českého sklářství uprostřed Křišťálového údolí, v Kamenickém Šenové, působí mladá sklářská značka KLIMCHI, která si za svou krátkou existenci stihla získat větší ohlas v zahraničí než u nás v Česku. Na podzim loňského roku představila kolekci Shadows z návrhu nového kreativního ředitele a designéra Františka Jungvirta.
Barevná extravagance od KAVE
Barevné až extravagantní, kvalitní a přitom recyklované s přidanou hodnotou podpory udržitelného a zodpovědného designu. Z baťovského Zlína na strojích z první poloviny minulého století vznikají ze zbytkových a odpadních materiálů nové a kvalitní tenisky Kave.
Sladké pohlazení od LÍZY by Anna Jožová
Hravé, sladké a dnes už ikonické dekorativní lízátkové vázy od studentky pražské UMPRUM Anny Jožové oživí každý interiér, zvedne náladu i rozproudí živou debatu.
Domácí alchymie od HARIO
S vakuovým kávovarem, jež využívá podtlaku a ohřívání prostřednictvím lihového kahanu se každá příprava kávy může proměnit v alchymistický proces.
První prototypy těchto kávovarů pochází z 19. století. Pozornosti, a to i u nás, se jim ale dostává až v posledních letech a to díky své popularitě v Japonsku, zejména v podání japonského sklářského výrobce Hario. I když narozdíl od zbytku se nejedná o českou tvorbu, vřele doporučujeme.