I když Valentýn není prvním svátkem, který za současné situace slavíme, patří k těm silně zasaženým. Pryč jsou možnosti honosných večeří v restauraci, romantických výletů a ubytování nebo jen návštěva kina. Mnohem častěji také chybí druhý do páru. Ať už kvůli nutné izolaci nebo rozchodům, které stresová situace spojená s pandemií vyvolala či jen urychlila. Nehledě na to, že možnosti potkat nového partnera jsou výrazně omezené.

V důsledku daných opatření jsme byli zejména v posledních měsících často odkázání jen na sebe. A trávit týdny a měsíce v částečné izolaci jen sami se sebou není nic jednoduchého. Proč tedy nevyužít dnešní svátek zamilovaných k vyznání lásky a díků sami sobě.

Přinášíme tipy na dárky, kterými se nemusíte bát obdarovat. Zvláště když si to zasloužíte a často tím podpoříte současnou českou tvorbu.

Návrat do dětství s Tititi

Dřevěné figurky Tititi posouvají tradici českého hračkářství a stojí na pomezí hraček a uměleckých objektů, které podporují fantazii a pomáhají navracet do dětských let. Každá figurka Tititi, které vyrábí designérka Tereza Talichová s odkazem na umělecké družstvo Artěl, je originální, vzniká jen v jednom kusu. Pečlivým zpracováním je zaručeno, že figurka se stane věrným společníkem po zbytek života a své příběhy bude vyprávět i dalším generacím.

Ptáčník od Tititi, dřevo smrk, výška 24cm, cena 4900Kč
Ptáčník od Tititi, dřevo smrk, výška 24cm, cena 4900 korun, dostupné zde

Nadčasový styl od Střihová spolupráce

Střihová spolupráce je módní značka z Českých Budějovic zabývající se volnočasovou módou. Jak už název napovídá, spolupráce s dalšími umělci, je pro platformu Střihové spolupráce klíčové, jejím spojovacím prvkem je designérka Tereza Váchová.

Střihová spolupráce Terezy Váchové
Střihová spolupráce, Cena na vyžádání u výrobce

Elegantní hřejivost od IHOR

Silná deka Piet utkaná českými tkalci z české vlny na tradičním člunkovém stavu zahřeje i ozdobí pokoj, vhodná je tak nejen pro současné chladné večery. Multidisciplionární studio IHOR Sáry Matysové a Ihora Sabadoshe, které zaujala na loňském Designbloku, navazuje na tradici lokální tvorby v kombinaci s moderními technologiemi a s přídavkem inspirace abstraktní a geometrické tvorby hnutí De Stijl, jehož jméno čelního představitele Pieta Mondriana nese i hřejivá deka.

Tkaná deka od IHOR. Cena na vyžádání u výrobce
Tkaná deka Piet od IHOR. Cena na vyžádání u výrobce

Kousíček historie od Live Longer

Projekt Live Longer designérek Silvie Luběnové a Adély Fejtkové dává nový život porcelánovým, keramickým či skleněným předmětů, na kterých se projevil zub času a opotřebení. Kromě individuálních oprav a restaurování nabízí též k prodeji samostatné předměty, které mají svůj příběh.

Pragtique hrneček od Live Longer. Cena 550Kč
Pragtique hrneček od Live Longer. Cena 550 korun, dostupné zde

Svěží vítr od KLIMCHI

V srdci českého sklářství uprostřed Křišťálového údolí, v Kamenickém Šenové, působí mladá sklářská značka KLIMCHI, která si za svou krátkou existenci stihla získat větší ohlas v zahraničí než u nás v Česku. Na podzim loňského roku představila kolekci Shadows z návrhu nového kreativního ředitele a designéra Františka Jungvirta.

Váza in Suede Pink od KLIMCHI. Foto Anna Pleslová
Váza in Suede Pink od KLIMCHI. Cena v přepočtu 4700 korun, dostupné zde. Foto Anna Pleslová

Barevná extravagance od KAVE

Barevné až extravagantní, kvalitní a přitom recyklované s přidanou hodnotou podpory udržitelného a zodpovědného designu. Z baťovského Zlína na strojích z první poloviny minulého století vznikají ze zbytkových a odpadních materiálů nové a kvalitní tenisky Kave.

Tenisky KAVE z kolekce vzniklé ve spolupráci s ONDRASH TATTOO. Cena 3500Kč. Foto Strawberry Production
Tenisky KAVE z kolekce vzniklé ve spolupráci s ONDRASH TATTOO. Cena 3500 korun, dostupné zde. Foto Strawberry Production

Sladké pohlazení od LÍZY by Anna Jožová

Hravé, sladké a dnes už ikonické dekorativní lízátkové vázy od studentky pražské UMPRUM Anny Jožové oživí každý interiér, zvedne náladu i rozproudí živou debatu.

Lízátkové vázy LÍZA od Anny Jožové. Cena na vyžádání
Lízátkové vázy LÍZA od Anny Jožové. Cena 20 000 korun, dostupné například zde. Foto Anna Pleslová

Domácí alchymie od HARIO

S vakuovým kávovarem, jež využívá podtlaku a ohřívání prostřednictvím lihového kahanu se každá příprava kávy může proměnit v alchymistický proces.

První prototypy těchto kávovarů pochází z 19. století. Pozornosti, a to i u nás, se jim ale dostává až v posledních letech a to díky své popularitě v Japonsku, zejména v podání japonského sklářského výrobce Hario. I když narozdíl od zbytku se nejedná o českou tvorbu, vřele doporučujeme.

Vakuový kávovar od Hario. Cena od 1750Kč
Vakuový kávovar od Hario. Cena od 1750 korun