Sedmnáctičlenná porota složená z členů redakce české mutace Elle Decoration a jejich dlouhodobých spolupracovníků tento týden rozhodla o vítězích letošní ceny EDIDA Czech Republic 2021, která každoročně oceňuje tvorbu českých a slovenských designérů.

Současní vítězové v jednotlivých kategorií tak mají šanci uspět i v dubnovém mezinárodním klání EDIDA 2021, které stejně jako vloni kvůli přetrvávající pandemii koronaviru proběhne převážně online.

Vyhlášení vítězů proběhlo formou zveřejnění v tištěném jarním vydání časopisu ELLE Decoration, který je v prodeji od 24. března.

EDIDA (ELLE DECO INTERNATIONAL DESIGN AWARD) je mezinárodní ocení v oblasti designové tvorby, které je udělováno porotou složenou z 25 šéfredaktorů jednotlivých národních mutací od roku 2003. Vyhlášení zpravidla probíhá v rámci milánského Salone del Mobile.

DESIGNÉR ROKU

Hlavní cenu EDIDA 2021, designér roku, si letos odnáší kolektiv M.P.K.J.V.L.J.S. pěti umělců: keramik Milan Pekař, malířka Lucie Jindrák Skřivánková, truhlář Jakub Vávra, návrhářka svíček a vůní Kateřina Vávrová a autorka tapiserií Daniela Danielis, kteří opanovali také kategorie nábytku a textilie.

Jejich kolekce Kabinet kuriozit představuje propojení uměleckého a užitkového objektu za experimentálního využití různých materiálů a malířských a řemeslných technik.

Paravan z kolekce Kabinet kuriozit. Foto M.P.K.J.V.L.J.S.
Paravan z kolekce Kabinet kuriozit. Foto M.P.K.J.V.L.J.S.

MLADÝ TALENT

Cenu v kategorii mladý talent obdržela čerstvá absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Tereza Sluková za kolekci keramických soch Cukrátka, která vznikla jako bakalářská práce v ateliéru keramiky. Rozměrné objekty odkazují na v minulosti oblíbenou techniku tvorby cukrových soch, které zdobily jídelní tabule.

Z kolekce Cukrátka Terezy Suklové. Foto: UMPRUM

INTERIÉROVÝ DESIGNÉR ROKU

Martina Králová a Hynek Schneider z apartment doctor, jejichž doménou je vytváření eklektických interiérů, což dokazují i rekonstrukcí vlastního bytu, který se nachází v domě ze 14. století v centru Prahy. Za tuto realizaci získali cenu v kategorii interiérový designér roku.

Interiér středověkého bytu, který zrekonstruovali apartment doctor. Foto Honza Zima
Interiér středověkého bytu, který zrekonstruovali apartment doctor. Foto Honza Zima

NÁBYTEK

Cena v kateogrii nábytek míří také za kolektivem M.P.K.J.V.L.J.S. keramika Milana Pekaře, malířky Lucie Jindrák Skřivánkové, truhláře Jakuba Vávry, návrhářky svíček a vůní Kateřiny Vávrové a autorky tapiserií Daniely Danielis za kolekci Kabinet kuriozit, na snímku toaletní skříňka z kolekce.

Toaletní skříňka z Kabinetu kuriozit. Foto M.P.K.J.V.L.J.S.
Toaletní skříňka z Kabinetu kuriozit. Foto M.P.K.J.V.L.J.S.

SEDACÍ NÁBYTEK

Cenu v kategorii sedací nábytek si odnesl designér Filip Krampla za celopřekližkové křeslo Li_chair.

Tvořeno je celé z jednoho stromu, obvykle buku, a lepené ligninem, který pochází z odpadu papírenské produkce a který je přirozenou součástí dřevin. Při jeho tvorbě tak dochází k co největší minimalizaci dřevěného odpadu.

Křeslo vychází z designérovy diplomové práce v ateliéru Produktového designu na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Křesla Li-chair. Foto Filip Krampla
Křesla Li-chair. Foto Filip Krampla

DOMÁCÍ DOPLŇKY

Eliška Monsportová, studentka v ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), získala ocenění v kategorii domácích doplňků za návrh difuzérů pro značku parfému Scent Roche Kateřiny Šantrochové.

Kromě samotného designu a ručního zpracování, difuzéry také zaujaly svým důrazem na udržitelnost. Difuzéry jsou znovunaplnitelné a využitá technika opáleného dřeva zaručuje, že by měly vydržet dlouhá desetiletí.

Difuzéry pro Scent Roche od Elišky Monsportové. Foto Eliška Monsportová
Difuzéry pro Scent Roche od Elišky Monsportové. Foto Eliška Monsportová

OSVĚTLENÍ

Kategorii osvětlení opanovaly lampy Bonbori, které pro českou značku Brokis navrhla japonská designérka Fumie Shibata. Inspiraci přitom čerpala z japonských tradičních lampionů vyvěšených během podzimních festivalů sklizně a lokálních oslav matsuri.

Kolekce Bonbori designérky Fumie Shibaty pro Brokis. Foto Martin Chum
Kolekce Bonbori designérky Fumie Shibaty pro Brokis. Foto Martin Chum

NÁDOBÍ

V kategorii nádobí nejvíce zaujaly limitovanou kolekci sklenic Steps z křišťálového skla a v několika barevných provedení, které designér Jakub Pollág navrhl pro svoji značku zeitgeist.limited. Tu po více než deseti letech v oboru založil vloni jako svůj první výhradně sólový projekt.

Z kolekce Steps. Foto zeitgeist.limited
Z kolekce Steps. Foto zeitgeist.limited

DOPLŇKY NA ZEĎ

České Lappa studio designérek Lenky Preussové a Anny Leshingerové, které se věnují výrobě designových akustických panelů, získalo cenu v kategorii doplňků na zeď za novou kolekci Eclipse.

Ta pomoci technologie LED rozšiřuje samotný koncept funkčních a vizuálně kvalitně zpracováných panelů o světelný prvek.

Kolekce Eclipse. Foto Lappa studio
Kolekce Eclipse. Foto Lappa studio

TEXTIL

Ocenění v kategorii textil si nese Daniela Danielis za společný projekt z její textilní dílny Wnoozow Daniely Danielis a malířky Lucie Jindrák Skřivánkové v podobě ručně utkaného gobelínu There Is No Beginning or End, který stejně jako vyobrazená abstraktní malba propojuje různé materiály jako hedvábí, len či dracounové nitě. Představen byl v rámci Kabinetu kuriozit kolektivu M.P.K.J.V.L.J.S.

Gobelín jako společný projekt Danieli Danielis a malířky Lucie Jindrák Skřivánkové. Foto M.P.K.J.V.L.J.S.
Gobelín jako společný projekt Danieli Danielis a malířky Lucie Jindrák Skřivánkové. Foto M.P.K.J.V.L.J.S.