Barevné odkládací stolky z recyklovaného plastu, které mísí tradici se současným důrazem na šetrnost a udržitelnost. Nejen to představuje nová značka PLASTLO, kterou založila Tereza Suntychová a která vychází z principu cirkulární ekonomiky. Desky z plastu mají využítí i v dalších interiérových projektech. Jejich pomocí značka ukazuje, že cesta k zodpovědnému přistupu ke zdrojům a uvědomělé spotřebě vede i přes kvalitní design.

Důraz na udržitelnost je u PLASTLO kladen při celém procesu výroby. „Optikou cirkulárního designu se odpad stává zdrojem. Opět nabývá na hodnotě, navrací se do oběhu a kruh se tak uzavírá. Chceme ukázat, že se ze starého plastu dají vytvořit krásné a užitečné věci,“ říká Suntychová s tím, že jejich misí je vytvářet smysluplné produkty a inspirovat tak k docenění všech dostupných zdrojů.

Nohy stolků jsou z ohýbaných kovových trubek, které pro PLASTLO vyrábí Kovonax. Foto Tereza Shýbalová
Nohy stolků jsou z ohýbaných kovových trubek, které pro PLASTLO vyrábí Kovonax. Foto Kamila Shíbalová

Barevně hravé desky jsou z recyklovaného plastu. Využity jsou například obaly od kosmety nebo víčka z PET láhví, potřeba jsou tvrdší typy plastů. Nohy stolku jsou pak z ohýbaných trubek, které vyrabí firma Kovonax, jejíž tradicí sahá až do začátku 20. století. Podnik, který stejně jako například výrobce ohýbaného nábytku TON sídlí ve východomoravské Bystřici pod Hostýnem, původně nesl jméno po zakladateli, Slezákovy závody. Suntychová se tak navrací k historii československého funkcionalistického nábytku a přináší inovativní propojení tradičního řemesla se současným trendem znovuvyužítí odpadových materiálů.

Jedna z cest z plastové krize

Plast bezesporu patří k hlavním strašákům současné ekologické krize. Ročně se podle statitistik celosvětově vyprodukuje přes 300 milionů tun plastů, jejich objem přitom s každým rokem narůstá. Recyklací přitom projde zhruba desetina z nich (v Česku je tento poměr o něco vyšší, zrecyklovat se zvládne zhruba třetina odpadu). Výsledkem jsou miliardy tun plastového odpadu, který se stává všudypřítomným nejen na skládkách, ale i v přirodě a zvláště v oceánech.

K výrobě je použit tvrdší plast, jako například obaly od kosmetiky či víčka z PET láhví. Foto Kamila Shíbalová
K výrobě je použit tvrdší plast, jako například obaly od kosmetiky či víčka z PET láhví. Foto Kamila Shíbalová

Napád na vznik značky PLASTLO původně výchazel z vlastní zkušenosti s hledáním udržitelnějšího materiálu. „Myšlenka přišla asi před rokem při plánování vlastního domu, kdy jsem hledala udržitelnější varianty materiálů a designu. Při tom jsem narazila na holandské recyklační hnutí Precious Plastic a nadchlo mě, jak elegantně se dá plastový odpad zpracovat,“ přiblížila Suntychová.

Každý ze stolků je dohledatelný díky technologii blockchain. Foto Kamila Shíbalová
Každý ze stolků je dohledatelný díky technologii blockchain. Foto Kamila Shíbalová

Zmiňované Precious Plastic odstartoval v roce 2013 nizozemský designér Dave Hakkens. Jeho tým navrhuje snadno konstruované technické stroje pro upcyklaci plastového odpadu. Platforma funguje jako open-source, plány včetně software a návodů k výrobě jsou tak volně dostupé pro každého.

Právě z Holandska desky Suntychová nejprve odebírala, pro odzkoušení materiálu. Dnes už si výrobu upcyklovaných desek zajišťuje na vlastním lisu, nedostatek materiálu přitom nehrozí. „Stolky se kompletují v dílně v Praze. Na některé desky potom využívám dodavatele z Brna. Lidé se mi sami hlásí, že nasbíraný plast rádi darují. O odpad opravdu není nouze. Ten se potom roztřídí, vyčistí, nadrtí, roztaví v peci a vylisuje se,“ popisuje proces výroby. Na větších zakázkách spolupracuje s brněnskými Plastic Guys, kteří s recyklovanými plasty pracují i v architektuře.

Desky vyrábí Suntychová na vlastním lisu, udržuje tak princip lokální výroby. Foto Kamila Shíbalová
Desky vyrábí Suntychová na vlastním lisu, udržuje tak princip lokální výroby. Foto Kamila Shíbalová

Vést ostatní k udržitelnosti

Podle Suntychové je důležité ukázat, že cesta jak šetrně nakládat se zdroji a nevytvářet přehršel zbytného odpadu nemusí vést jen skrze regulace či odpovědné spotřební chování, ale také pomocí designu. „Značky, které ukáží, že to jde i jinak, mají potenciál ovlivnit jak své zákazníky a podporovatele, tak i další hráče na trhu. Ohleduplnost k přírodě a ekonomický prospěch totiž mohou fungovat pospolu,“ říká.

Inovativní cestou jde i v případě certifikace autenticity. Ta je díky partnerství s firmou Real Items zajištěná pomocí technologie blockchain a pomocí QR kódu, po jehož naskenování se zobrazí produktové informace spolu s daty o zapsání do blockchainu.

Do budoucna připravuje PLASTLO také zrcadla a odkládací podnosy. Podílí se přitom i na individuálních zakázek do interiéru. Foto Kamila Shíbalová
Do budoucna připravuje PLASTLO také zrcadla a odkládací podnosy. Podílí se přitom i na individuálních zakázkách do interiéru. Foto Kamila Shíbalová

I když hlavním produktem PLASTLO jsou nyní odkládací stolky, na zakázku vyrábí také další produkty do interiéru. Designové desky z plastu už našly využití například jako pracovní desky, či polička. Desky takto využila také pražská In August Company do svého nového showroomu. A v PLASTLO chystají další projekty.

„Brzy uvedeme zrcadla a odkládací podnosy. Plánujeme nabízet také odřezky desek pro DIY hobby projekty, aby se opravdu využil každý kousek. Chystáme také nějaké spolupráce. Celkově jsou desky velmi variabilní,“ doplňuje Suntychová s tím, že sama plánuje využít desky jako obklad do koupelny.

Foto Kamila Shíbalová
Foto Kamila Shíbalová