Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou je jedno ze dvou svého druhu, které se u nás nachází. Zatímco jeho známější druh v Českém Krumlově se dočkal rekonstrukce loňskou zimu, to Týnské, které patří amatérskému spolku Vltavan, se na novou podobu teprve chystá. Návrhu se ujali architekti z ateliéru A8000, kteří se rozhodli podtrhnout komunitní význam konstrukce. Dominantním prvkem tak bude atypický plášť točny s interaktivními led světly, která budou sloužit i jako veřejné osvětlení.

Specialitou Týnského hlediště je to, že se jedná o jediné otáčivé hlediště na světě, které patří amatérskému divadelnímu spolku. Ten v Týně nad Vltavou funguje už od roku 1855, první venkovní divadlo zde vzniklo přesně před sto lety, v roce 1921.

Dominantním prvkem bude vnější plášť hlediště, který bude pokryt programovatelnými led světly a bude sloužit i jako veřejné osvětlení. Zdroj vizualizace A8000
Dominantním prvkem bude vnější plášť hlediště, který bude pokryt programovatelnými led světly a bude sloužit i jako veřejné osvětlení. Zdroj vizualizace A8000

Hlediště ochotníci svépomoci postavili během dvou měsíců v roce 1883 na území bývalého hradu a keltského oppida v Bedřichových sadech, a to údajně na počest stého výročí znovuotevření pražského Národního divadla.

Až zpětně si však k němu museli vyřizovat stavební povolení. Po téměř 40 letech fungování se tak ojedinělá konstrukce chystá do rekonstrukce. Ta by měla začít v příštím roce.

Změn doznají zázemí pro herce a techniku i místa k sezení, které svým účelům už dlouhodobě nedostačuje. Pro kvalitnější výhled na jeviště dojde k celkovému zvýšení hlediště. Jeho kapacita se má po rekonstrukci také zvýšit z 220 na 260 míst.

Nové hlediště by si mělo udržet "domáčtější" podobu i díky zachováním laviček k sezení. Zdroj vizualizace ateliér A8000
Nové hlediště by si mělo udržet „domáčtější“ podobu i díky zachováním laviček k sezení. Zdroj vizualizace ateliér A8000

Oproti českokrumlovskému otáčivému hledišti, které disponuje divadelními sedačkami, však zde zůstanou tradiční lavice, čímž si má venkovní divadlo udržet jistou svébytnost. Tu se snaží architekti z ateliéru A8000 držet i citlivou kombinací lidského přístupu a propojení tradičních dřevěných materiálů s moderními technologiemi.

Architekti, kteří se projektem nové podoby hlediště zabývají už dvacet let, se rozhodli také podtrhnout význam konstrukce umístěné ve frekventovaném parku. Z vnější strany. Výsledkem je atypický plášť točny tvořený programovatelnými led světly, která se mohou ovládat podle potřeby. Mimo jednotlivá představení pak bude divadlo sloužit jako veřejné osvětlení v parku.

Aktuální podoba otáčivého hlediště, které ochotníci vlastními silami postavili v Týně nad Vltavou v roce 1983. Zdroj Piaristi
Aktuální podoba otáčivého hlediště, které ochotníci vlastními silami postavili v Týně nad Vltavou v roce 1983. Zdroj Piaristi

Kamenné divadlo jsme v ateliéru nikdy dříve nenavrhovali. Na začátku projektu jsem se věnoval analýze dostupných dat v Divadelním ústavu, jel jsem se podívat do Českého Krumlova, ale zároveň jsem pozoroval všechny možné točny, například i v parkovacích domech, abych si co nejvíce osvojil daný technický princip,“ popsal architekt

„Řekl bych, že zdaleka nejdůležitější bylo ovšem zažít na vlastní kůži divadlo v plné parádě. Byl jsem se proto podívat na několik představení a jen tak nasával atmosféru. Bylo to nesmírně inspirativní pro další práci,“ dodal.