Čtvrtečním ránem vtrhla vojska ruské armády na území Ukrajiny, čímž ruský autoritářský režim Vladimíra Putina zahájil válku proti svému „bratskému“ národu. Útok rezonuje i v Česku, jehož vláda i velká část obyvatel vyjadřuje Ukrajině podporu.

Čeští politici v koordinaci s dalšími západními zeměmi řeší odvetnou reakci vůči Rusku, včetně odpojení od platební platformy SWIFT a možnosti pomoci lidem na Ukrajině. Veřejnost se zapojila do hromadných projevů podpory, jako jsou demonstrace nebo vyvěšení ukrajinských vlajek. Rozběhla se i materiální a peněžní pomoc, sbírky spuštěné na podporu Ukrajiny už hlásí vybraných stovky milionů korun.

Zatímco do modrožluté se postupně zahalují veřejné i soukromé kulturní instituce, cestu, jak pomoci, hledají také umělci a studenti uměleckých oborů.

Akce studentů UMPRUM

Přispět na sbírku Člověka v tísni, která se zaměřuje na humanitární pomoc válkou zasažených obyvatel, se rozhodli studenti Ateliéru keramiky a porcelánu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). V pondělí 28. února proběhne na Instagramovém účtu jejich ateliéru benefiční prodej vybraných studentských prací.

Podobnou benefiční akci pro Člověka v tísni od pondělí pak chystá i Ateliér ilustrace a grafiky UMPRUM. Po celý týden bude na facebookových stránkách probíhat dražba „formou příhozů přímo pod fotografiemi jednotlivých děl“.

Na UMPRUM se mohou lidé zastavit také pro modrožluté stužky, vzniklé z iniciativy Ateliéru módní tvorby, které lze koupit za dobrovolný příspěvek. I ten následně poputuje pro sbírku Člověka v tísni.

UMPRUM ve čtvrtek společně s dalšími vysokými školami v Česku veřejně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině a vyjádřila připravenost poskytnout pomoc ukrajinským občanům včetně studentů a akademiků.

Prohlášení České konference rektorů, která odsoudila vojenskou agresi Ruska vůči Ukrajině. Zdroj instagram UMPRUM
Prohlášení České konference rektorů, která odsoudila vojenskou agresi Ruska vůči Ukrajině. Zdroj instagram UMPRUM

Benefiční akce v galeriích

Pro Člověka v tísni se benefiční akce chystají také už v sobotu 26. února. V rámci platformy INI Project na pražském Žižkově v Jeronýmově 8 se koná akce nazvaná Artists for Ukraine. V rámci ní mohou lidé zakoupit díla od umělců a studentů nebo přispět libovolnou částkou, peníze následně poputují do sbírky. Akce se navíc koná souběžně s výstavou partnerské galerie A.M.180 NEW DAY, NEW ME.

Benefiční akci chystá i nové studio kolektivu umělců Fake Gucci.

K podobnému kroku pak přistoupila i designová platforma a obchod CZECHDESIGN, který taktéž věnuje získané tržby z prodeje ze soboty 26. února na sbírku organizace Člověk v tísni.

Sbírky na pomoc Ukrajině

Podpořit zemi, která od Česka leží jen pár stovek kilometrů a jehož obyvatelé zatím hrdinně vzdorují ruské invazi, můžete napřímo pomoci dalších sbírek.

Sbírku na pomoc Ukrajině vyhlásila i nezisková organizace Charita Česká republika. Organizace také z vlastního krizového fondu zatím vyčlenila půl milionu korun na bezprostřední pomoc. Přispět na pomoc, která by se měla soustředit na zajištění základních potřeb lidí zasažených boji na Ukrajině, lze na webových stránkách charity nebo na účet 55660022/0800 s variabilním symbolem 104, a také zasláním DMS na číslo DMS CHARITASVET 30 (případně 60 a 90 podle posílané částky).

Organizace Post Bellum, která spravuje projekt Paměť národa, jež se zaměřuje na vzpomínky pamětníků totalitních režimů, vyhlásila sbírku na podporu obránců Ukrajiny v podobě zdravotnického materiálu, neprůstřelných vest, vysílaček a dalších zařízených nutných pro obranu. Vybrané prostředky za tímto účelem předá ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive. Na sbírku lze přispět skrze platformu darujme.cz nebo na účet: 123-6318620207/0100 (pro případné platby ze zahraničí: IBAN: CZ76 0100 0001 2363 1862 0207, BIC/SWIFT kód: KOMBCZP).

Český červený kříž, který je na Ukrajině přítomen už od začátku konfliktu na východě země v roce 2014, chce poskytnout pomoc v podobě mobilních zdravotních týmů, dodávkou aut, zdravotnických stanů či chirurgických sad. Přispět organizaci lze prostřednictvím jejich Fondu humanity na účet číslo 333999/2700 s variabilním symbolem 1502.

Další sbírku přichystal Nadační fond pomoci Karla Janečka, a to pod záštitou neziskové organizace ADRA, která má na Ukrajině své zastoupení. Kromě webu znesnáze21 lze přispět i zasláním částky na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 222.

Přispět lze přímo i skrze Národní centrální banku Ukrajiny, která otevřela účet pro finanční dary na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Peníze i v cizích měnách lze zaslat na účet UA843000010000000047330992708.