Třiadvacátý ročník největší české přehlídky designu Designblok se navrátil do prostor bývalého benediktinského kláštera Gabriel Loci na Smíchově. Organizátoři se tento rok rozhodli přehlídku obohatit o jeden z hlavních poutáků letošního ročníku, a to kurátorský projekt Renesance 21. Jeho cílem je představit tvorbu, jež má potenciál stát se budoucí součástí různých sbírek.
Uvnitř pražského Uměleckoprůmyslového muzea (UPM) tak ve dvou patrech vystavují přední tvůrci z řad českých firem i jednotlivých designérů včetně nejmladší generace. Jejich pojítkem je důraz nejen na vynikající design, ale i na kvalitní řemeslné zpracování.
Prostor vystovat zde dostali například sklářští designéři František Jungvirt a Marieta Tedenacová, šperkaři Janja Prokić a Zdeněk Vacek, značky Tititi, IHOR či papelote, studia LLEV, David Valner či Nastassia Aleinkava společně s malířem Patrikem Kriššákem.
Součástí projektu UPM je i výstava Masters, která formou obrazárny představuje výběr ikon českého designového průmyslu, jako je výrobce ohýbaného nábytku TON, výrobce kol Festka či sklárny Bomma, Preciosa nebo Rückl. Organizátoři Designbloku přitom přiznávají, že obrazárna se zaměřila zejména na výrobce, kteří vlivem pandemie museli omezit vývoj nových produktů a kteří tak dostali prostor představit své hlavní produkty či nové prototypy.
S odkazem na řemeslo a tradici pak v UPM pracuje třetí část výstavního projektu, expozice Rodinné stříbro, která vznikla ve spolupráci s magazínem Forbes a která nabízí výběr firem s rodinou historií a důrazem na tradici. Díky tomu se tak na Designbloku zcela poprvé představuje například výrobce klavírů a pianin Petrof s více než 150letou historií.
Stejně jako loni se letos festivalu účastní přes dvě stovky designérů a tvůrců. Z toho UPM zabírá tak čtvrtinu. Hlavní výstavní prostor festivalu představuje opět Gabriel Loci v Holečkově ulici nedaleko Kinského zahrady, kde na návštěvníky čeká přes 150 instalací od jednotlivých designérů po školy, značky či studia.
Více prostoru letos oproti velkým značkám získali zejména nezávislí tvůrci a mladí designéři, mezi kterými vyčnívají například duo Mikolášková & Drobná či Jožová & Šenkýř nebo značky BuBo a Monotropa.
Designblok také potvrzuje své směřování v důrazu na ekologičnost a udržitelnost, které na festivalu pojí čím dál více instalací. Příkladem jde i Designérie, který si letos vzalo na starosti duo Herrmann & Coufal. Ti pojali prostor jako dílnu DIY (Udělej si sám) a v rámci workshopu si zde mohou návštěvníci vyrobit vlastní bytové doplňky, za které duo obdrželo letošní hlavní cenu Czech Grand Design.
Gabriel Loci doplňuje i mezinárodní výstava finalistů Diploma Selection, kterou loni organizátoři vynechali a kterou letos zasponzorovala značka Levi’s. Z českých finalistů se do soutěže, jež hodnotí jedinečné diplomové práce z evropských univerzit, probojovali například absolventky UMPRUM Dominika Petrtýlová a Monika Martykánová nebo absolvent londýnské Royal College of Art Matyáš Barák.
Přinášíme výběr toho, co nás na letošním Designbloku zaujalo.
František Jungvirt
Marieta Tedenacová
Mikolášková & Drobná
Tititi
Jiří Krejčiřík
NALEJTO
Studio BuBo
Fleysen
FRA-gile
Monotropa
OOPS.
Space of Space
Lexová & Smetana
Honzová & Costantino
David Valner Studio
Jožová & Šenkýř
Festival Designblok 23 probíhá do neděle 10. září. Z důvodů přetrvávajících protiepidemických opatření letos organizátoři znovu přistoupili k časově omezeným vstupenkám.
Ty lze zakoupit pouze v předprodeji na vymezeny časový slov buď od 10 do 15 hodin, nebo od 15 do 21 hodin. Jestli to stačí na projití všeho, co festival na více místech v Praze nabízí, je otázkou. Nicméně držíme palce, letošní ročník za to stojí. A nezapomeňte se cestou zastavit také u urny.