Talentované české studio Mikolášková&Drobná představilo k letošnímu podzim novou kolekci barevných odkládacích stolků Candy Tables připomínající pastelové bonbóny. Designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná, které se v rámci společné tvorby věnují zejména doplňkům do interiéru, tak rozšiřují své portfolio o minimalistickou kolekci, která ve spojení chladného kovu a křehkého skla přináší působivou hru barev.

V šesti různých barvách od oranžové po modrou až mint nová kolekce představuje set menších kovových a větších skleněných odkládacích stolků, které lze skládat na sebe. I když tak fungují jako solitérní kusy, jejich kouzlo doslova zazáří ve chvíli, kdy se položí na sebe. Kombinace sytého kovu s průhledným barevným sklem totiž dává prostor prolínání nejrůznějších kombinací odstínů.

Candy Tables kombinují několik barevných odstínů. Foto: Adriana Fialová
Candy Tables kombinují několik barevných odstínů. Foto: Adriana Fialová

Jedná se o jejich čtvrtou samostatnou kolekci, kterou v rámci studia Mikolášková&Drobná designérky představily. Zatímco v předchozí kolekcích knižních zarážek Scene Collection, skleněných váz Column a bytových doplňku z kolekce Thanks Girls! hledaly designérky inspiraci v snových krajinách jako vystřižený ze surrealistických maleb či v odkazech světových designérek, tentokrát se navrací k sobě a stolky vzdávají hold společné tvorbě.

Candy Tables. Mikolášková&Drobná. Foto: Adriana Fialová
Propojení skla a kovu představuje klíčové materiály dua Mikolášková&Drobná. Foto: Adriana Fialová

„Kolekce je oslavou barev, které hrají hlavní roli v naší tvorbě. Navracíme se přitom zpět k materiálům, kterými je sklo a kov a které jsou pro naši tvorbu signifikantní,“ shodují se designérky. Jejich cesty se propojily během studia designu na Fakultě architektury při ČVUT. Společnou tvorbu následně započaly během pandemie covidu.

Díky různým barvám i velikostím lze stolky různě kombinovat. Foto: Adriana Fialová
Díky různým barvám i velikostím lze stolky různě kombinovat. Foto: Adriana Fialová

Zatímco Tereza Drobná po studiích rozšířila designérský tým sklářské značky Preciosa Lightning, Kristýna Mikolášková pokračovala ve studiích v ateliéru K.O.V. vedeném Evou Eisler na UMPRUM a i když v současnosti působí v týmu Jana Plecháče u značky Moser, práce s kovem zůstává klíčová v její samostatné tvorbě.

Kolekci Candy Tables lze zakoupit na webu Mikoláškové&Drobné. Foto: Adriana Fialová
Kolekci Candy Tables lze zakoupit na webu Mikoláškové&Drobné. Foto: Adriana Fialová

Důležitý pro autorky je i na kvalitu a původ materiálů. Kovové stolky ze stáčeného plechu jsou precizně vyráběny po jednotlivých kusech. Skleněné komponenty se pak vyrábí a zpracovávají lokálně, konkrétně v Novém Boru a Železném Brodu, v tradičních českých sklářských oblastech. „Abychom docílily co nejmenšího množství odpadového materiálu, skleněné stolky vznikají řezáním několika metrů dlouhého skleněného válce. Na něj se poté jako ‚víko‘ přilepí vrchní díl a na závěr se vše ještě ručně dobrušuje, aby byly stolky formálně dokonalé,“ dodávají autorky.

Duo Mikolášková&Drobná. Foto Adriana Fialová
Duo Mikolášková&Drobná. Foto Adriana Fialová

Kolekci Candy Tables, kterou duo Mikolášková&Drobná nejprve představilo na přehlídce Czech Design Week v září a následně v rámci vlastního pop-up showroomu v apartmánu Glassimo na přelomu listopadu a prosince, lze zakoupit online na strankách www.mikolaskovadrobna.com.