Mezinárodní soutěž Best in Design pro mladé designéry, která je již pravidelnou součástí festivalu Zlin Design Week, v sobotu 11. května rozdala ceny 15. ročníku. Absolutním vítězem se stal Marek Kuźmiński z Polska, který zvítězil v kategorii produktového designu a taktéž si odnáší titul Best in Design 2024. A to za projekt „Ruce vzhůru – protéza se superschopnostmi“, protéz navržených speciálně pro děti s vrozenými vadami nebo bez horních končetin.

Za svůj projekt mladý designér, který žije a studuje v Dánsku, obdržel i cenu médií Media Award a Speciální cenu Martiny Dlabajové, poslankyně Evropského parlamentu.

Vítězové letošních cen Best in Design 2024 byli vyhlášení ve čtyřech hlavních kategoriích, které přibližujeme níže.

Product & Industrial Design

Zmíněný designér Marek Kuźmiński, který získal první místo v kategorii Product & Industrial Design, ve vítězném projektu Ruce vzhůru zkombinoval sociální, inkluzivní a univerzální design s hrou a bioinženýrstvím. Protézy se „superschopnostmi“ pro děti s hendikepem cílí na posílení jejich seběvědomí a zapojit je do navrhování vlastních protéz. Protézy vznikly ve spolupráci z Technickou univerzitou v Poznani a aktivně se na nich podíleli i samy děti.

Prototyp protézy Ruce vzhůru – protéza se superschopnostmi designéra Marka Kuźminského. Zdroj Zlin Design Week

Druhé místo v kategorii produktového a průmyslového designu obdrželi Češi Nikola Chromečková & David Hotárek s dílem Pop Up cukrárna a Velké sousto. Svou prací oživují interakci cukrářů se zákazníky pomocí své Pop-up cukrárny v exteriéru, která reflektuje tradiční české cukrárenské motivy. Jejich dezerty „Střecha“, „Terč“ a „Čára“ jsou navrženy pro pohodlnou konzumaci v ruce a kombinují historický výzkum s moderním designem, zajišťující unikátní gastronomické zážitky a podporu komunitní soudržnosti.

Pop Up cukrárna podle návrhu designérů Nikoly Chromečkové a Davida Hotárka obdržela druhé místo v kategorii produktového designu. Zdroj Zlin Design Week

Třetí místo obsadil Max Greiner z Německa. Ve svém díle O Strusce prozkoumává inovativní využití strusky, minerálního vedlejšího produktu metalurgické výroby, často přehlíženého v tradičních aplikacích. Prostřednictvím procesů jako je lití a foukání skla projekt proměňuje strusku v univerzální materiál pro řemesla a průmysl. Začleněním strusky do hmoty skla nabízí udržitelné alternativy, snižuje spotřebu surovin a energetické náklady. Tímto průzkumem navozuje dialog o proměně surovin a podporuje ekologičtější přístup k výrobě.

Dílo O strusce německého tvůrce Maxe Greinera obdrželo třetí místo v kategorii. Zdroj Zlin Design Week

Fashion Design

Na prvním místě kategorie oděvního designu cen Best in Design se umístil Rafał Zakrzewski z Polska s dílem Opětovné spojení s látkou. Ve své oděvní kolekci zkoumá úzké propojení aspektů látek v oděvech, jejichž povrchy stimulují hmatové smysly a působí terapeuticky. Oblečení se podílí na každodenních interakcích a jeho konstrukce umožňuje vícevrstvou interakci s našimi smysly.

Receptory reagují na povrchové změny, a proto jsou Rafalovy součástky vyrobeny s vyšší gramáží a pokryté aplikacemi. Ty pak stimulují hmat a nabízejí masáž a fyzické uvolnění nositele. Při výrobě byly použity techniky jako 3D tisk, laserové řezání nebo aditivní FDM-nanášení materiálu v polotekuté formě.

Kolekce Opětovné spojení s látkou polského návrháře Rafała Zakrzewského získala cenu v kategorii Fashion Design. Zdroj Zlin Design Week

Na druhém místě se umístil Aidan-Jayson Peters z Jihoafrické republiky s dílem DUNUSA: Život oděvu. DUNUSA v Johannesburgu je pouliční tržiště s hojným množstvím second hand oblečení, často nepoužitého, dovezeného z Evropy. Peters přetvořil tyto oděvy do avantgardních kreací, které reflektují místní kulturu a zároveň vyvolávají diskusi o přemíře spotřeby na západě a jejím dopadu na životní prostředí v Jižní Africe. Skrze svá díla kritizuje neudržitelnost oděvního průmyslu a jeho vliv na neformální ekonomiky.

Kolekce DUNUSA: Život oděvu za kterou navrhář Aidan-Jayson Peters získal druhé místo v kategorii Fashion Design. Zdroj Zlin Design Week

Třetí místo patří čínské designérce Ziyao Xiao s kolekcí Přijetí ženského léčení. Projekt se inspiruje příběhy přeživších rakoviny prsu, včetně její matky, tety a babičky. Využívá jejich garderóby plné květinových vzorů a krajky a jejich oblíbených barev k tvorbě oděvů, které symbolizují jejich sílu a odolnost. Tato kolekce odráží psychické boje i nové přijetí života po nemoci, zdůrazňující schopnost žen čelit životním výzvám.

Kolekce Přijetí ženského léčení designérky Ziyao Xiao obdrželo třetí místo v kategorii Fashion Design. Zdroj Zlin Design Week

Service Design

Vítězem kategorie zaměřené na design služeb se stala Dorothea Wagnerberger z Německa. Její projekt Gendermedol+ se zaměřuje na eliminaci zdravotních rizik způsobených standardizovanou medicínskou diagnózou založenou na mužském „standardu“. Tento výstavní kurz používá interaktivní metody, jako jsou karty s případovými studiemi a puzzle, k vzdělávání o rozdílech v léčbě mezi pohlavími a povzbuzuje návštěvníky k aktivnímu hledání diagnóz.

Vítězný projekt v kategorii Service Design s názvem Gendermedol+ designérky Dorothey Wagnerberger se zaměřuje na eliminaci zdravotních rizik způsobených genderovými nerovnostmi. Zdroj Zlin Design Week

Druhé místo obsadil Carlos Bravo z Kolumbie projektem Multisenzorická strategie pro podporu navigace a dostupnosti v Slezsko zemském muzeu. Carl Bravův inovativní projekt zlepšuje orientaci v exteriéru Slezského muzea v Polsku tím, že cílí na taktické, sluchové a vizuální smysly. Obsahuje informace ve čtyřech jazycích: polštině, Braillově písmu, angličtině a polském znakovém jazyce, a je doplněn o webovou aplikaci s hlasovými popisy.

Multisenzorický navigační systém pro Slezského zemského muzea v Polsku od Carlose Brava získalo druhé místo v kategorii Service Design. Zdroj Zlin Design Week.

Na třetím místě se umístil Slovák Michal Kyselica s dílem Design DAS. Ve své diplomové práci přepracoval asistenční aplikaci pro strojvedoucí, která nyní nabízí lepší přehlednost a čitelnost informací, a zavádí nové funkce pro zvýšení soustředěnosti během jízdy. Aplikace splňuje nejvyšší standardy pro 3D zobrazení, přehled trasy a tratě a systémy upozornění. Vývoj aplikace zahrnoval rozsáhlý kvalitativní výzkum a testování produktu.

Asistenční pomůcka pro strojvedoucí od Michala Kyselica získalo třetí místo. Zdroj Zlin Design Week

Communication Design

Cenu Best in Design v kategorii sdělovacího designu obsadila Češka Barbora Kramná s dílem FEMME ženská otázka. Vytvořila knihu, která zkoumá ženské otázky pomocí umělé inteligence. Použila AI k položení otázek o ženském těle, kráse, reprodukci a prostituci a zpracovala odpovědi do výtvarných kompozic dostupných na beta.dreamstudio.ai. Knihu tvoří kompletní díla AI i jejich výřezy, které reflektují současný pohled na ženské otázky a problémy, demonstrující, že AI odráží pouze znalosti, které jsme jí poskytli.

Vítězný projekt v kategorii Communication design od Barbory Kramné zkoumá ženské otázky pomocí umělé inteligence. Zdroj Zlin Design Week

Na druhém místě se umístil Lukáš Demovič ze Slovenska s dílem Motion Design in Motion / La Montagniere. Ve své práci se zaměřil na 3D modelování, texturování, animaci a zvukový design prostřednictvím reimaginace modelu Alpine A110 v krátkém filmu. Projekt zahrnoval komplexní tvůrčí proces, zahrnující vytváření scén a kompozicí a testování dovedností, který vyústil ve video s rallye tematikou. Lukáš tím ukázal, že dnes může jednotlivec s notebookem a internetem dosáhnout toho, co by před dvěma desetiletími vyžadovalo celý tým.

Druhé místo získal Lukáš Demovič s prací zaměřenou na 3D modelování, texturování, animaci a zvukový design. Zdroj Zlin Design Week

Třetím oceněným je Radovan Vašák ze Slovenska s dílem ID & Type Design PPC Dolné Obdokovce. Jeho projekt propojuje globální vizuál s venkovským prostředím prostřednictvím designu pro amatérský turnaj ve stolním tenisu v Dolných Obdokovciach. Projekt zahrnuje maskota ve tvaru usmívajícího se míčku a typografii „Boing“, inspirovanou východoasijskými písmy, s unikátním sazením samohlásek a sníženou diakritikou pro různé typy layoutů.

Třetím oceněným v kategorii sdělovacího designu je Radovan Vašák s vizuálem pro amaterský turnaj ve stolním tenisu. Zdroj Zlin Design Week

Vyhlášení 15. ročníku soutěže Best in Design probíhalo v sobotu 11. května v prostorách Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, porotci letos vybírali z celkových 608 přihlášených prací designérů a designérek z celého světa Výsledky soutěže oznámil Tomáš Kozelský, zakladatel architektonického studia KOGAA. Slavnostní vyhlášení obohatilo taneční představení skupiny All Style Unit.

„Je mi ctí, že Památník Tomáše Bati, který je sám o sobě významným designovým dílem, hostil vyhlášení vítězů mezinárodní soutěže Best in Design. Toto spojení dodává celé události zvláštní symboliku a důstojnost,“ komentuje poskytnutí městských prostor festivalu Zlin Design Week Martina Hladíková, náměstkyně primátora Zlína.

Festival Zlin Design Week, v rámci kterého se vyhlášení cen Best in Design uskutečnilo, letos probíhá od středy 8. do úterý 14. května. Záštitu nad událostí letos převzala první dáma České republiky Eva Pavlová.