Zlín se v průběhu tohoto týdne proměnil v centrum inovací a designu budoucnosti. Ve středu 8. května zde začal jubilejní 10. ročník festivalu Zlin Design Week, který vzniká pod tamější Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a který probíhá do úterý 14. května. Návštěvníkům nabízí bohatý výstavní, vzdělávací i hudební program.

Už ve čtvrtek 9 května tak například začíná konference nejen pro designéry a designérky Design na hranici, která nabídne řečníky z různých koutů světa na téma digitálního designu, design produktů či motion designu.

Zajímavých tématů bude plná také Festivalová Design KANTÝNA, která se v průběhu festivalu stane centrem diskusí, kde se setkají myšlenky a know-how přímo od odborníků a zároveň otevře prostor pro dialog o důležitých designových tématech. Jedna z diskusí se zaměří na roli designu v současných nejistých časech. Sobotní panel s názvem „Future is for all: Demokratická města a přístupný veřejný prostor“ nabídne návštěvníkům nejen inspirativní obsah, ale i doprovodný brunch.

Design KANTÝNA i letos přeouvá své podcastové studio na Zlin Design Week. Zdroj Zlin Design Week
Design KANTÝNA i letos přeouvá své podcastové studio na Zlin Design Week. Zdroj Zlin Design Week

Mezi hlavní části programu také patří páteční Fashion Show: Future is spectrum, která pod širým nebem na platformě 14I15 BAŤOVA INSTITUTU v centru města návštěvníky propojí se světy minulými a budoucími, rozebere témata, která rezonují společností a nechá také nakouknout pod pokličku módního průmyslu produkovaného pro lidi s handicapem či onkologickými onemocněními.

„Návštěvníci se letos mohou těšit nejen na inspirativní výstavy a instalace na několika místech města Zlína, ale také například na exkluzivní Fashion show při západu slunce. Osobně bych však všem ráda doporučila zajít na hlavní festivalovou výstavu Future is! Ta ukazuje, že po celém světě jsou designéři a designérky, kteří vytváří nové systémy, vyvíjí udržitelnější materiály, experimentují s technologiemi a dávají hlas těm, kteří jsou umlčování. Jednoduše se nebojí hledat cesty, jak vytvářet lepší budoucnost,“ uvedla již dříve k programu letošního desátého ročníku dramaturgyně festivalu Jitka Smolíková.

V rámci přehlídky se představí i tvorba fashion designéra Pavla Mikliše. Zdroj Zlin Design Week
V rámci přehlídky se představí i tvorba fashion designéra Pavla Mikliše. Zdroj Zlin Design Week

„Mezi vystavenými projekty se objeví například Crafted Liberation – šátky darované íránskými ženami z celého světa proměňuje designérské duo Nily Rezaei a Christophera Krainera v stadiónová sedadla, skrze něž vypráví příběhy o jejich boji za rovnoprávnost,“ doplnila Smolíková.

Designérka Nila Rezaei. Zdroj Zlin Design Week
Designérka Nila Rezaei. Zdroj Zlin Design Week

Výstavy po celém městě

Program festivalu ve svých bezplatných částech nabízí bohatou škálu kulturních zážitků pro milovníky umění, vzdělání a designu. Návštěvníci mají možnost prozkoumat rozmanité výstavy a venkovní instalace rozmístěné po celém městě.

Veřejné prostory se během festivalu propojí i s technologiemi v rámci multimediální výstavy „Zlínská zrcadla“, která byla vytvořena k oslavě 700 let historie města Zlín, přičemž každá její část je navržena tak, aby návštěvníkům poskytla jedinečný a autentický zážitek. Série instalací v zámeckém parku zahrnuje narativní i vizuální prvky, které spolu tvoří mezigenerační dialog mezi minulostí a současností.

Každoroční součástí festivalu Zlin Design Week jsou i komentované prohlídky. Zdroj Zlin Design Week
Každoroční součástí festivalu Zlin Design Week jsou i komentované prohlídky. Zdroj Zlin Design Week

„K vrcholům výstavy patří audiovizuální imprese a poeticky rozmístěné zrcadlové instalace mezi stromy, které zvukově a vizuálně reflektují cyklické změny ročních dob a zároveň slouží jako hravá alternativa nočního osvětlení, kdy v rámci festivalu zrudnou světla tematicky do červených barev. Vše tak podtrhuje multimediální pojetí, které propojuje historii, umění a inovace v jedno poutavé vyjádření kulturní identity Zlína,” dodává ke spolupráci Barbora Kvasničková, referentka filmového fondu Odboru kultury a památkové péče.

Nechybět bude ani designový Pop-Up shop, a to v neděli 12. května v Areálu Svit, či Fashion performance X Our Shift poodhalující nejnovější trendy v designu a módním průmyslu.

Pro ty, kteří dávají přednost aktivnímu zapojení, jsou také k dispozici prohlídky s průvodcem a speciální komentované návštěvy v Památníku Tomáše Bati. Festival videomappingu Maska přináší unikátní spojení umění, světla a obrazu, což otevírá nové perspektivyvnímání kreativity.

Celý program letošního Zlin Design Week, který se koná na různých místech po celém městě, je dostupný na webu festivalu. Aktuality z festivalu lze také sledovat přímo na sociálních sítích.

Ceny Best of design

Součástí festivalu Zlin Desgin Week je také mezinárodní soutěž Best in Design, která je určená pro mladé designéry a autorské kolektivy do věku 30 let. Vyhlášení 15. ročníku proběhne v sobotu 11. května, o cenu se tvůrci ucházejí ve čtyřech kategoriích zahrnujících produktový design, fashion, a také service design a communication design. Samostatnou kategorií je pak také cena médií.

Vernisáž loňské výstavy k cenám Best in Design. Vyhlášení letošních cen proběhne v sobotu 11. května. Zdroj Zlin Design Week
Vernisáž loňské výstavy k cenám Best in Design. Vyhlášení letošních cen proběhne v sobotu 11. května. Zdroj Zlin Design Week